Доц. д-р Трифон Вълков: Има форма на свръхостър менингококов сепсис, при който за по-малко от ден се развиват симптомите
Секция: Здраве
31 Март 2025 13:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц. д-р Трифон Вълков: Има форма на свръхостър менингококов сепсис, при който за по-малко от ден се развиват симптомите

/КРОСС/ На фона на тревожната информация за няколко болни от менингококова инфекция, сред които и смъртни случаи на 11-месечно бебе и 27-годишен мъж, лекари казват, че търсенето на ваксината се е увеличило.

13-годишното момче все още е в интензивно отделение. 11-годишният му брат със същата инфекция вече е изписан, като при него тя е протекла значително по-леко.

Доц. д-р Трифон Вълков, инфекционист и ръководител на Клиниката по невроинфекции в Инфекциозна болница, обясни и колко дълго може да е възстановяването след тежък менингокок.

„Това зависи в каква фаза е започнато лечението , няма как отговорът да е еднозначен, зависи от имунната система и имунния отговор на организма. Възстановителният период понякога може да продължи и седмици. Не винаги възстановителният процес завършва на 100%, понякога се наблюдава трайни неврологични последици", обясни експертът.

Той даде пример с изключително рядко състояние, което стига до сепсис.

„Инфекцията може да стигне и до кръвообращението, инфекцията минава през него, за да може да се развият всички тези симптоми, инвазивната менингококова болест представлява един сепсис, и когато той стигне до централната нервна система, говорим и за развитие на менингит. Септичното състояние е много опасно, понеже с разпространението на причинителя с кръвта, той засяга много органи и системи, което може да стане свръх остър менингококов сепсис и да доведе до полиорганна недостатъчност", каза доц. д-р Вълков.

Той успокои, че подобни случаи са изключение, а основно при среща с причинителя при 90% от хората всичко приключва с безсимптомно носителство.

„Понякога се наблюдават грипоподобни симптоми, които също преминават в едно носителство. Много е малък процентът в случаите, когато инфекцията да премине от дихателните пътища в кръвообращението и да се случат сериозно усложнения", добави медикът.

По данни на Европейския център по контрол и превенция на инфекциозните заболявания в Европа 10% от населението може да е безсимптомен носител на тази инфекция. Или един на 10 души.

„Има форма на свръхостър менингококов сепсис, при който за по-малко от ден се развиват симптомите. При точно тези, макар и много редки форми, смъртността е висока", обясни тя

В случаите на епидемично разпространение, тези безсимптомни носители може да станат 40%.

За да се установи носителство се взима секрет от горните дихателни случаи и се прави микробиологичен тест. Ако се установи наличие на инфекцията, се лекува с антибиотици, за да се прекрати носителството.

Доц. Вълков обясни, че менигококовата инфекция е най-опасна за най-малките деца, но има ваксини, които може да се поставят и на 6-седмична възраст.

Той успокои, че предаването на инфекцията е в пъти по-ниско от например някои варианти на коронавируса, т.е. в много по-малък процент се осъществява заразяването.