Тренировъчна киберинвазия в УНСС
Секция: Технологии
31 Март 2025 16:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тренировъчна киберинвазия в УНСС

/КРОСС/ В арена на киберинвазия се превърна аула „Максима" през уикенда. Демонстрацията на кибератака с непознати за масовата аудитория действия, като payload generating, exploitation, listener deployment,  spoofing и много други, се допълни от разработка на киберполигон, методи за контролирани тестове на сигурността, представяне на възможностите на АI в SentinelOne и така достигайки до визия и методология за обучението на следващото поколение експерти в областта.

Новите тенденции в решенията за киберсигурността дискутираха катедра „Национална и регионална сигурност" на УНСС, МВР, ГДБОП и водещи компании в Кибер осигуряването като А1, ThinkCyber и  CLICO.

Най-атрактивна за всички присъстващи беше хакерската атака, демонстрирана от д-р Иван Благоев от Think Cyber BG и д-р Юри Ценков. На прицел бяха защитите на компютър с Windows 10 Pro, с ъпдейти до 26.03.2025,  чрез spoofing - съобщение по електронна поща, в което изпращащият се представя за IT Support team и инструктира потребителя как да свали и инсталира програма, която ще обнови системата за сигурност. Програмата дава възможност да бъдат разгледани всички файлове на потребителя, да бъдат сваляни, да се изпращат системни съобщения от негово име и дори да бъде изключен компютърът. Подготовката е отнела на двамата специалисти 12 часа, а времето за изпълнение минути.

От А1 цитираха данни от глобални проучвания, според които през 2024 г. средното време за пробив в мрежа е било само 48 минути, а най-бързата атака е настъпила в рамките на 51 секунди. Същевременно 79% от атаките са били без използване на малуер - т.е. нападателите разчитат на компрометирани акаунти и социално инженерство. Друга тревожна статистика е, че фишингът по телефона (vishing) бележи ръст от 442%, а 52% от уязвимостите са използвани именно за първоначален достъп.

Зам.-министър на вътрешните работи Филип Попов  обърна внимание, че с оглед развитието на технологиите предизвикателствата са изключително големи. „Успехи в сферата на киберсигурността могат да бъдат постигнати само с общи действия между правителството, частния бизнес и неправителствените организации. Обмяната на опит и съвместната работа е от изключително значение за прилагане на добрите практики и мерки. Събитие като днешното е едно от доказателствата за това. Убеден съм, че ако работим заедно, нашите експерти в областта ще придобиват нови умения и познания и ще се справим успешно с възникващите предизвикателства пред киберсигурността", отбеляза той.

„Всеки ден се сблъскваме с нови и нови механизми и начини на измами в интернет, които целят генериране на приходи за определени престъпни групи. Истината е, че най-слабото звено във всяка една система е човешкият фактор. Поради тази причина, колкото по-осведомено е обществото, шансът да се попадне на подобни измамни схеми намалява. Това е и целта на МВР - да работим превантивно", подчерта комисар Владислав Тодоров от ГДБОП. 

Доц. д-р Нончо Димитров представи катедрата, като подчерта, че тя е поела тази посока преди повече от 10 години: „Създадена преди 35 години, тя много леко премина през трансформацията, касаеща информационната сигурност. Катедрата има вече 7 випуска, които приключиха обучението си по управление на киберсигурността. Науката сигурност без основния стълб информационната сигурност няма бъдеще и ние активно инвестираме в това. Предизвикателствата в дигиталния свят са сериозни и решението е едно-единствено - обучение." Той изтъкна, че УНСС е направил и бакалавърски програми - две в направление информатика с още един университет и една в направление икономика, но не скри разочарованието на колегията, че все още УНСС не може да получи акредитация в направление информатика, заради несъвършенствата в Картата на висшето образование, която не позволява да се обучава в това направление, докато не се запълни капацитетът на всичките университети в България.

Деловата част започна с презентацията на доц. д-р Георги Пенчев на тема „Обучение по киберсигурност: Киберполигони (и екосистема) ", в която разгърна идеята за обучение от нов тип - чрез киберполигон и свързаните с него допълнителни услуги - екосистема. 

А1 България, показаха методи за контролирани тестове за пробив на сигурността (Penetration Testing) и Red Teaming. 

Александър Стаменов, генерален мениджър за CLICO България, Гърция и Кипър, представи SentinelOne, водещо решение, което предефинира киберсигурността със силата на AI.на бизнеса си," заяви Мартин Йорданов, акаунт мениджър „Държавни структури" в А1 България.

Доц. д-р Нончо Димитров, ръководител на катедра „Национална и регионална сигурност" и главен секретар по дигитализация и киберсигурност на УНСС (в средата) и официалните лица, сред които бяха зам.-министърът на вътрешните работи Филип Попов, ръководителят на отдел „Престъпления, свързани с незаконното съдържание в интернет" в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност" (ГДБОП)  комисар Владислав Тодоров, Мартин Йорданов, акаунт мениджър „Държавни структури" в А1 България, колегите му Андреа Сотиров, мениджър екип „Киберсигурност" и Мария Балабанова, старши инженер „Оценка на сигурността", д-р Иван Благоев от Think Cyber, Александър Стаменов, регионален мениджър на