„Росатом“ преминава на следващо ниво в развитието на Северния морски път
Секция: Русия
01 Април 2025 16:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Росатом“ преминава на следващо ниво в развитието на Северния морски път Между 15 и 17 атомни ледоразбивачи ще обезпечават товаропоток от 100-150 милиона тона

/КРОСС/ VI Международен арктически форум "Арктика - територия на диалога" очерта мащабите на дългосрочните планове за устойчив растеж в Арктическия регион

На сесията „Модел за развитие на Северния морски път (СМП) в дългосрочен план" в рамките на VI Международен арктически форум „Арктика - територия на диалога" бяха разгледани условията за увеличаване на товарните превози по арктическия маршрут, формирането на икономически модел за функционирането на СМП, повишаването на предвидимостта и ефективността на логистиката във водите му и механизмите за международно сътрудничество.

Генералният директор на „Росатом" Алексей Лихачов очерта мащаба на целите за развитието на СМП през следващите години. „Първото нещо, което трябва да направим, е да осигурим товарния поток. Сега сме на ниво десетки милиони тона, като рекордът за миналата година беше почти 38 милиона тона. Трябва да преминем на следващото ниво - да планираме 100-150 милиона тона и не 10-11, а 15-17 ледоразбивача. Затова трябва да ги построим."

Лихачов изтъкна значението на международното сътрудничество: „Един ледоразбивач не превозва товари, така че имаме нужда от товарен флот. Тук е необходимо международно сътрудничество. Развиваме диалог с редица държави, които са компетентни в областта на корабостроенето.", посочи той. Ръководителят на „Росатом" се изказа и в полза на създаването на конкурентни условия за транспорт по Северния морски път. „Много е важно при разходите за съпровождане на ледоразбивачи, за транзит и обслужване на товари, да се отчитат трудните северни условия и дългите цикли на изпълнение. Лихачов предложи и преминаване към 30-годишен период на планиране на развитието на СМП.

Специалният представител на „Росатом" за Арктика Владимир Панов отбеляза, че сътрудничеството на Русия с Китай и Индия по Северния морски път е достигнало системно ниво. „Миналата година промени из основи международното сътрудничество по СМП - бяха създадени междуправителствени формати за партньорство с Китай и Индия на най-високо равнище. Това вече е системна работа и тя със сигурност ще продължи", посочи той и допълни, че броят на редовните контейнерни пътувания от Китай до Русия по СМП, започнали преди две години, расте.

„За нас Арктика е територия с огромен потенциал и платформа, където реализираме напредничави и уникални проекти: АЕЦ с малка мощност, модернизирани плаващи енергоблокове, единствената в света плаваща АЕЦ и, разбира се, Северният морски път. Около 10 000 души работят в нашите предприятия в арктическата зона. Предвид пускането в експлоатация на АЕЦ „Кола-2" и изграждането на три енергоблока, планираме до 2035 г. да създадем още десет хиляди работни места.", съобщи Татяна Терентиева, заместник-генерален директор „Човешки ресурси" в „Росатом".

Международният форум "Арктика - територия на диалога" е ключова платформа за обсъждане на устойчивия растеж в Арктическия регион. Събитието се провежда с подкрепата на Държавната комисия за развитие на Арктика, с участието на президента на Руската федерация, като обединява държавни органи, международни организации, представители на научните и бизнес среди.

Като оператор на инфраструктурата на Северния морски път „Росатом" има за стратегически приоритет цялостното развитие на руската арктическа зона и цели да превърне СМП в ефективна транспортна артерия между Европа, Русия и Азиатско-тихоокеанския регион чрез новия проект за „Голям Северен морски път" - транспортен коридор от Санкт Петербург и Калининград до Владивосток. Развитието на логистичния коридор се обезпечава чрез установяване на редовен товарен трафик, изграждане на нови атомни ледоразбивачи и модернизиране на инфраструктурата. Увеличаването на обема на превозите по Северния морски път е от първостепенно значение - през 2024 г. той е рекорден (37,9 милиона тона), като в същото време нараства и транзитният превоз на товари (с 44% - 3,09 млн. тона).