Съдът: Държавата е длъжна да пази живота и здравето на психично болните хора
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Април 2025 16:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съдът: Държавата е длъжна да пази живота и здравето на психично болните хора

/КРОСС/ С решение от февруари 2025 г. Административният съд - София област задължи община Долна баня да изплати обезщетение от 25 000 лева за претърпени неимуществени вреди на сестрата на мъж с тежки психични заболявания, който изчезва безследно от Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) през 2022 г. Делото е водено с правната помощ на Българския хелзинкски комитет.

Съдът приема, че като доставчик на социалната услуга, общината носи пряка отговорност за осигуряването на безопасна среда, съобразена с индивидуалните потребности на настанените. В случая това задължение не е изпълнено. Изчезналият мъж е бил поставен под пълно запрещение, с нужда от постоянни грижи и наблюдение, и с интелект на 2-годишно дете. Въпреки това той е успял да напусне незабелязано Центъра два пъти в рамките на 10 дни, като при второто излизане остава в неизвестност и до днес.

Съдът установява, че макар да е имало индивидуален план за подкрепа и оценка на риска, след първото изчезване не са предприети адекватни мерки за предотвратяване на нов инцидент. Част от оградата на Центъра е била нарушена и е давала безпрепятствен достъп към гориста местност, но не е била ремонтирана. Не са въведени допълнителни мерки за наблюдение, а системата за сигурност е останала неизменена. Така общината не е изпълнила своето правно задължение да гарантира основното право на живот и защита на уязвим човек, поверен на нейна грижа.

Съдът ясно заявява, че предоставянето на социални услуги е административна дейност, извършвана от името на държавата, и затова тя носи пълната отговорност за вреди, причинени при нейното изпълнение. В конкретния случай общината е била юридическият носител на тази отговорност - като доставчик на социалната услуга и орган, който управлява, организира и контролира качеството ѝ. Съдът подчертава, че задължението за защита на живота и здравето на потребителите не е просто добра практика, а е основополагащо изискване, вградено в стандартите за качество на социалните услуги. Нарушаването на това задължение, особено спрямо човек с доказана уязвимост и зависимост от грижа, представлява институционален пропуск с тежки последици. 

Решението е важна стъпка в посока към поемане на реална отговорност от страна на държавата, когато социалните услуги не успяват да осигурят реална защита и сигурност на хората, които обслужват - особено на най-уязвимите сред тях. 

"Решението е важна стъпка за признаване на отговорността на държавата спрямо психично болните хора. Тази отговорност трябва да има ясни проявления на практика и в ежедневната грижа, които хората получават, а да не се състои само във формално изпълнение. Така в конкретния случай има данни, че оградата на Центъра липсва от дълго време, а новоназначеният директор по време на събитията няма никаква компетентност за работа с психично болни хора. И при двете изчезвания на мъжа работещите в Центъра не забелязват неговото отсъствие, а са сигнализирани за това от местни хора. Въпреки че осъдителното решение не е достатъчно, за да се установи съдбата на изчезналия мъж, надеждата ни е, че ще доведе до реформа в грижата за психично болните хора - нещо, което е необходимо от дълго време", заяви адв. Адела Качаунова, представлявала сестрата на изчезналия безследно мъж.   

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.