Заместник-министър Янчев: Земеделските производители подават активно заявления по интервенцията за застраховане
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Април 2025 17:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Заместник-министър Янчев: Земеделските производители подават активно заявления по интервенцията за застраховане В Шумен се проведе среща със 150 фермери за новите моменти в Кампания`2025

/КРОСС/ Земеделските производители подават активно заявления за подпомагане по интервенцията за управление на риска от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 - 2027 г. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев по време на срещата със стопани в Шумен, организирана в рамките на информационната кампания на МЗХ за Кампания `2025. Интервенцията се прилага за първи път, като обявеният на 24 март прием е с бюджет от 10 млн. евро.

Заместник-министър Янчев допълни, че над 44 хиляди земеделски производители са получили допълнително преразпределително подпомагане за Кампания `2024. Със заповед на министъра на земеделието и храните е определена ставка от 224,97 лв. на хектар, а общият бюджет по интервенцията възлиза на над 158 милиона лева.

Фермерите бяха запознати с новостите в Кампания`2025 по отношение на подаването на заявления за подпомагане за директни плащания. Заместник-министър Янчев съобщи, че интересът към предстоящото обучение за работа със Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие" е изключително висок и вече над 1700 души са се регистрирали.

По отношение на обвързаните с производството плащания, експерти от МЗХ посочиха, че изискванията за доказване на реализацията на сурово мляко остават облекчени, както и в предходната кампания. В рамките на Кампания`2025 за сектор „Животновъдство" са предвидени над 64 млн. евро за обвързано подпомагане, а за сектор „Растениевъдство" - 59 млн. евро.

Земеделските стопани получиха и разяснения и по възможностите за борба с неприятеля по овощните видове Черна златка, както и насърчаване на използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните промени.

В срещата в Шумен участваха над 150 земеделски производители, както и представители на Национална служба за съвети в земеделието, Областна дирекция по безопасност на храните и Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда".