Българският суперкомпютър Discoverer е надграден със системи за изкуствен интелект
Секция: Технологии
02 Април 2025 20:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българският суперкомпютър Discoverer е надграден със системи за изкуствен интелект Високопроизводителната машина вече предлага нов клас специализирани услуги за бизнеса и научната общност в България и Европа

/КРОСС/ Надграждането на българския суперкомпютър Discoverer е успешно завършено и машината вече разполага с нови системи, които дават възможност да бъдат предоставени допълнителни специализирани услуги в областта на изкуствения интелект на бизнеса, научната общност и публичния сектор в Европейския съюз. Това стана ясно по време на пресконференция по повод приключването на изпълнението на проекта за модернизиране на Discoverer, който е част от Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления - European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU). 

Той е първият суперкомпютър от мрежата на ЕС, който е обновен след създаването му през 2021 г. Модернизацията на високопроизводителната машината е в контекста на мисията на EuroHPC JU Европа да разгърне водеща в света инфраструктура за суперкомпютри. С новите възможности Discoverer+ ще е стратегически актив за развитие на науката и ще подпомогне разработването на приложения с промишлено и обществено значение за Европа. 

„Наличието на подобни мощности, технически капацитет и човешки потенциал в сферата на изкуствения интелект е един от факторите, който в следващите години ще предопределя пряко конкурентоспособността на нашата икономика. Трябва да съумеем да го ползваме по най-добрия начин. С това, което в момента София Тех Парк прави и с Фабриката за изкуствен интелект, която ще започне през следващата година, ще влезем в нова реалност. Тук най-доброто предстои. Заедно ще работим за успеха", каза министърът на иновациите и растежа Томислав Донев. Той благодари на екипа на София тех парк, на всички партньори и на Еврокомисията, че днес българският суперкомпютър е по-мощен, по-умен и по-бърз.    

  „България и Европа разполагат с още един инструмент, който предоставя нови възможности за приложни научни изследвания и поставя основите на индустрия на знанието във всички сектори", заяви председателят на НС на София Тех Парк и управител на консорциум "Петаскейл суперкомпютър България" Петър Статев.

Discоverer+ разполага с нов клас функционалности, графични процесори и памет, като производителността му е увеличена значително. Машината вече е специализирана за обучение на невронни мрежи, работа с големи езикови модели, изкуствен интелект, създаване на дигитални двойници, машинно обучение и други интензивни изчислителни задачи. До момента Discoverer е участвал в над 80 проекта и активно подкрепя научната и бизнес общност в България и в Европа. Надграждането на машината утвърждава ролята на страната ни като надежден партньор в изграждането на конкурентоспособна и иновативна европейска инфраструктура за високопроизводителни изчисления.

Той ще бъде част от българската фабрика за изкуствен интелект BRAIN++, проект, който беше одобрен през март от EuroHPC JU. Фабриката ще се присъедини към мрежа от 13 центъра за изкуствен интелект на ЕС. Тя ще включва усъвършенстван суперкомпютър Discoverer++, специализиран за работа в областта на изкуствения интелект и роботиката, и център, който ще предлага обучения и консултации на правителствени и частни организации и компании. 

Към сегашните системи на Discoverer са добавени следните компоненти:

- GPU (Graphics Processing Unit) partition за подобряване на производителността на суперкомпютъра.

- Две нови системи Long Term Storage и Flash Storage за дълговременно съхранение на данните и за задачи, изискващи интензивни изчисления. В момента Discoverer притежава CPU (Central Processing Unit) partition, който е един от най-големите в Европа.

- Подобрени са UPS (Uninterruptible Power Supply) компонентите на Discoverer чрез допълване на съществуващите системите за непрекъсваемо захранване. 

В събитието участваха още министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, председателят на Управителния съвет на EuroHPC JU Рафал Дучмал, изпълнителният директор на EuroHPC JU Андерс Дам Йенсен, представители на БАН и висши учебни заведения, на български и международни високотехнологични компании и организации, на местната власт. Еврокомисарят с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации" Екатерина Захариева отправи видеообръщение по повод успешното приключване на проекта.

 

Повече информация за Discoverer: https://discoverer.bg

Повече информация за EuroHPC: https://eurohpc-ju.europa.eu/index_en