Петър Петров: Ще подкрепим Законопроекта, защитаващ гражданите от изнудване от лихвари и колектори
Секция: ПОЛИТИКА
02 Април 2025 18:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петър Петров: Ще подкрепим Законопроекта, защитаващ гражданите от изнудване от лихвари и колектори

/КРОСС/ В Народното събрание се разглеждат промени в Наказателния кодекс (НК) във връзка с незаконни практики на колекторските фирми и натиска, който те упражняват върху длъжниците, чрез прилагането на принуда и натиск върху тях.

Народният представител от "Възраждане" взе отношение по темата, посочвайки, че през 2007 година е въведено заповедното производство, целящо единствено да се подсигурят правата на лихвари, монополисти и картели срещу българските потребители на стоки и услуги, предоставяни при общи условия. Това се случи като следствие на факта, че България е малък потребителски пазар и това порочно законодателство тогава бе прието с цел да се обезпечи печалбата на тези хора и таксите и хонорарите на ЧСИ-та. Оттогава досега стотици хиляди хора са осъдени и са задлъжнели към колекторски фирми, с непосилни за тях суми.

"В момента жестоката действителност е, че на потребители и длъжници се обаждат анонимни лица и се представят за служители на колекторски фирми. Те упражняват най-различен натиск върху тях, опитвайки се да събират изтекли по давност вземания, често ведно с високи лихви върху тях и упражнявайки тормоз и принуда върху съответния потребител. Понякога тези вземания са defacto несъществуващи и не са присъдени по съдебен ред или пък са несъбираеми принудително поради изтекла давност", заяви Петър Петров.

Той посочи още, че "Възраждане" ще подкрепи предложения Законопроект, защото най-важно е да се действа превантивно и възпитателно върху всички незаконосъобразни практики, защото не може да се упражнява принуда и натиск в една правова държава. В допълнение към това в повечето такива случаи на рекет и изнудване става дума за нерегламентирани събирачи на дългове - лица, представящи се за служители на колекторска фирма, която не е лицензирана да извършва такава дейност.

"По този начин се въвеждат в заблуждение потребителите, за да се получи имотна облага. Понякога става въпрос за неприсъдени, несъществуващи или несъбираеми вземания, изтекли по давност. Важното в случая е, че се притискат потребителите или длъжниците, оказва им се натиска и тормоз чрез постоянни телефонни обаждания, посещения на работното им място или пък се изнасят опозоряващи обстоятелства, по отношение на личността им с цел те да плащат суми към въпросната фирма. Това следва да бъде издигнато като престъпление с днес разглеждания законопроект за промяна в Наказателния кодекс и такива лица вече да понесат наказателна отговорност. Това е според нас начина да прекратим тези порочни практики, които са в стил от 90-те години.", каза още Петров.