Министерството на правосъдието предлага провеждане на задължителна информационна среща за медиация по 12 групи граждански и търговски дела
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Април 2025 17:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министерството на правосъдието предлага провеждане на задължителна информационна среща за медиация по 12 групи граждански и търговски дела

/КРОСС/ С цел по-бързо и ефективно решаване на правни спорове Министерство на правосъдието предлага провеждане на задължителна информационна среща, на която да се разяснят ползите от решаване на спорове чрез медиация, по 12 групи граждански и търговски дела. Днес Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Гражданския процесуален кодекс и Закона за медиацията, с които се цели повишаване на доверието към медиацията като доброволен способ за решаване на правни спорове. Текстовете са съобразени с Решение №11 от 1 юли 2024 г. на Конституционния съд и съответстват на изискванията на Европейската комисия. С тях изпълняваме и ангажимент на страната, заложен в Националния план за възстановяване и устойчивост.

Задължителна информационна среща за процедурата по медиация ще се провежда след преценка на съда по всички брачни спорове, свързани с упражняване на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и неговата издръжка, определяне на мерки за лични отношения с бабата и дядото, издръжка; възнаграждения или обезщетения при трудови правоотношения; за признаване на уволнението за незаконно и възстановяване на работа; спорове за съсобственост и други семейни, облигационни, вещни и търговски спорове.

В подбора на делата е отчетена практиката за успешно постигане на споразумения на центровете за спогодби и медиация към Софийския районен съд и Софийския градски съд, окръжните и районните съдилища в Бургас, Варна, Плевен и Велико Търново.

„През последните месеци проведохме работни срещи с представители на ВСС, със съдия Марчева и екипа от съдии и експерти, с които тя работеше, с представители на академичната общност, сред които проф. Анелия Мингова, доц. Камелия Цолова, доц. Анна Станева. Благодаря на всички тях за работата заедно с екипа на Министерство на правосъдието. Успяхме да подготвим текстове, с които да стимулираме използването на медиацията като алтернативен способ за решаване на спорове. Това е още една от мерките за борба с бавното правосъдие", заяви министър Георгиев.

Информационната среща ще се провежда в съдебните центрове към всеки окръжен съд и е така организирана, че да не забавя по никакъв начин съдебното производство, поясни министърът. В законопроекта се залага и финансов стимул - връщане на 75% от внесената държавна такса на ищеца при одобрение от съда на споразумение, постигнато в резултат на медиация. В момента при одобрена спогодба се връща половината от внесената държавна такса.

Разноските за информационната среща и за процедурата по медиация с обща продължителност до 3 часа, ще се заплащат от бюджета на съда съобразно наредбите, предвидени в Закона за медиацията. Медиаторите към съдебните центрове по медиация, които са преминали обучение, запазват правата си.

Информационна среща не се провежда, ако медиацията е изключена за този вид спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за оказано насилие от страна по делото, ако ответникът признае иска и в други изрично изброени хипотези.

Пълният текст на законопроекта можете да видите тук -  https://justice.government.bg/home/index/9a1c0da6-6c6d-4148-81e2-afabbed5ff3d и https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=9020