/КРОСС/ В предаването „Панорама" по БНТ Атанас Запрянов, каза че първият самолет Ф-16 е нов етап в развитието на българските ВВС. „Сега имаме нова платформа, по най-нови технологии, с нов радар, нов компютър. И това дава коренна промяна на нашите способности по отношение на ВВС."
Очакваме вторият да дойде още този месец, най-късно в началото на май, допълни Запрянов. „Всичко, което трябваше да бъде готово и сертифицирано, за да получим самолета, е готово. Имаше 4-5 критични обекти, но и те са готови. Затова и самолетът пристигна и кацна. Пистата е вече в експлоатация. Продължава работата по някои обекти, които ще бъдат завършени до края на тази година".
Единственият обект, който предизвиква разочарование, това е сградата, в която трябваше да бъде сложен тренажорът за обучение на пилотите, обясни още Запрянов. „Моят апел към фирмата изпълнител е да ускори работата и ще можем не само самолета за обучение на пилотите, а и тренажора".
Армията не е само самолети, категоричен е Запрянов. „Армията е комплексна способност от различните видове въоръжени сили. Сухопътните войски най-късно започнахме тяхната модернизация".
БНТ, „Панорама"