Галин Томов възражда забравен занаят в района на Априлци, изработвайки тъкани икони
Секция: КУЛТУРА
05 Април 2025 17:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Галин Томов възражда забравен занаят в района на Априлци, изработвайки тъкани икони

/КРОСС/ Галин Томов е майстор, който възражда забравен занаят, изработвайки тъкани икони в малкото село Скандалото, близо до Априлци. В миналото тъкачеството е важен занаят за Северна България, но днес той е единственият майстор в района на Априлци, разказа Томов за БТА.

Подтикът за промяна идва след тежък здравословен проблем и сън, в който сънува, че тъче, а Богородица е до него и го окуражава. Обучава се при най-добрата и единствена тъкачка в близкото село Орешак. След около шест месеца става член на Камарата на занаятчиите в България, получава и майсторско свидетелство за изработване на художествени тъкани. Тъкачницата си устройва в 166-годишна къща в селото, която реставрира.

Сдобива се със стан на повече от 180 години, намира кой да изработи кросно за него, набавя си и вълна за работа. Преждите се оцветяват с естествени бои от разнообразни билки, плодове  и зеленчуци- мащерка, мента, глог, валериан, люспи от лук, чушки, маслини и т.н. Помощните инструменти - совалка, кука, ножица са претърпели малко или никакви промени през вековете, разказа майсторът на стана.

„Вълната и самият стан, когато вляза да тъка, ме вдъхновяват, зареждат ме и ми дават страшно много сила. Сядаш, тъчеш, вкарваш китчетата в нишките и вървиш и гледаш и искаш бързо да станат нещата, но те стават бавно, но виждаш резултата на края на деня", каза Томов.

Много е трудно, бавно е като процес. Трябва да се внимава с образите да не се сбъркат цветовете, да са преливащи, да са добри. Трудно, страшно много е трудно, затова и процесът е много бавен, допълни той.

Постепенно, с придобиване на умения, решава, че трябва да изработи образа на Богородица от съня си. Днес, след много месеци труд и безсънни нощи, иконата е факт. Тя е с височина 2, 20 м и ширина 1, 5 м, изтъкана е с 102 600 китчета от овча вълна в 19 различни цвята. Томов е подал документи за вписване на тъканата иконата в Книгата на рекордите на Гинес.

„Тъкането на китеници и този стил икони, които правя е с нишки, които отделяш по три с лявата и дясната ръка и така вкарваш двете китчета вътре, издърпваш и така получаваш красотата и блясъка на една икона", посочи той.

Занаятчията има проект за още седем икони, сред които Благославящия Исус, Св. Георги, Св. Йоан Кръстител, Св. Петър и Павел. Започва да тъче и Богородица Троеручица с 40 цвята, която се надява да бъде готова до храмовия празник на Троянския манастир на 15 август.

Галин Томов планира тъканите икони да са готови до края на 2026 г. и да могат да бъдат показани заедно като изложба.

Във всекидневния живот, извън тъкането на икони, Галин Томов е известен в региона и страната като собственик на успешен туристически бизнес.