Намерен е автентичен автограф на Софроний Врачански
Секция: Наука
05 Април 2025 21:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Намерен е автентичен автограф на Софроний Врачански

/КРОСС/ Намерен е автентичен автограф на Софроний Врачански. Това казва проф. Николай Овчаров по повод фотографското проучване на Михаел Чернин и Шай Халеви от Израелската служба по антики. Както писа БТА, изследването е разкрило десетки български надписи в гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим. Първо за това е съобщил израелският в. „Джерузалем пост".

Проф. Овчаров цитира публикация на БТА относно текст от манастира „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в Светия град, който е автограф и гласи: „Хаджи Стойко от Котил. Година 1776". Археологът посочва, че е прочел в оригинал цялата статия на двамата си израелски колеги. „Оказва се, че подписите на Хаджи Стойко от Котел са два, като вторият е силно повреден", отбелязва той. Допълва, че пасажът с коментарите на авторите след разчитането на текстовете „променя много представата ни за историята на нашето закъсняло Ранно Възраждане".

Николай Овчаров предлага превод на този пасаж. „Котел е известен като родно място на един от стълбовете на Българското Възраждане - българският писател и интелектуалец поп Стойко Владиславов, по-известен с монашеското си име, получено след назначаването му за епископ на град Враца - Софроний Врачански", гласи част от текста на Михаел Чернин и Шай Халеви, предаден от българския археолог.

Според проф. Овчаров изследователите от Израелската служба по антики коментират, че макар в автобиографията на Софроний да не се споменава пътуване до Йерусалим, в нея „се мълчи и за други важни събития от живота му, като срещата с прочутия Паисий Хилендарски". „Така предлагаме споменатия в този надпис „Стойко от Котил" да се идентифицира със Стойко Владиславов - Софроний Врачански...", гласи още част от пасажа от статията на Чернин и Халеви, представен от проф. Николай Овчаров.

„По този начин според двамата авторитетни колеги от Израел вече разполагаме с автентичния автограф на втория, наред с Паисий Хилендарски, велик родоначалник на Българското Възраждане. Известна е срещата на двамата колоса на националната идея от XVIII в. - Софроний Врачански и Паисий Хилендарски, в Котел през 1765 г. Тогава атонският монах показва току-що написаната „История славянобългарска", от която котленецът прави т. нар. Първи Софрониев препис", отбелязва българският учен.

По думите му Майкъл Чернин и Шай Халеви отбелязват в изследването си още, че с термина „българи" се обозначават и хората, идващи от всички части на Македония. „Двамата автори посочват специално надписа от 1881 г., където е записано „Хаджи Атанас от казата Солун, от село Негован". Това селище, заключават те, е „считано за един от центровете на българската национална идея в Македония", допълва Овчаров.