След трагедията със Сияна. Защо екипи на спешната помощ в Ловеч заобикалят фаталната отсечка?
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Април 2025 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След трагедията със Сияна. Защо екипи на спешната помощ в Ловеч заобикалят фаталната отсечка?

/КРОСС/ Все повече са проблемите на фаталната пътна отсечка между Телиш и Радомирци, на която загина 12-годишната Сияна. Оказва се, че и линейките, които транспортират тежки пациенти, са в беда и не могат да стигнат безпрепятствено до болницата.

Спешните медици от Ловеч покриват част от населените места по първокласния път I-3 Плевен-Луковит, където стана тежката катастрофа. Според тях проблемът с отсечката е комплексен.

По-голямата част от въпросния път е в област Ловеч, в Луковитския район. Смея да кажа, че при нас пътят е още по-лош. Цялото движение минава през центъра на Луковит, продължава посока София, където пътят става още по-тесен със същата настилка. Освен че пътищата са лоши, имаме едно безумно участие на водачи, които не се съобразяват нито с пътна обстановка, нито със знаци, каза пред BTV д-р Силвия Моева, зам.-директор на Центъра за Спешна помощ.

В зависимост от състоянието на пациента, на лекарите се налага да заобикалят отсечката между Луковит и Плевен.

Ако пациентът е от Тетевен или Луковит, това е най-прекият път, но използваме този път, когато се касае за болен, когато е необходим щадящ транспорт, т.е. линейката не бива да кара бързо. Това са 50 км. Когато се касае за критично болен, ние минаваме през Ловеч, главния път Ловеч - Плевен, т.е. изминаваме 100 км, което в часово време за нас е проблем, добави д-р Моева.

Шофьори на линейки сигнализират, че не получават предимство на пътя от другите водачи, а това подлага на риск работата им и състоянието на пациентите.

Масово не се дава път на линейките, няма значение дали камиони или леки коли. Свириш зад него, караш, присвиркваш му, той е застъпил осевата линия и не се свива. Много малко пускат мигач и отбиват. Страхувам се за живота на хората, които возя, защото пациентът може да бъде почти неподвижен. Лекарите правят всичко възможно, стоят прави, включват системи, сменят банки и всичко това с газ, спирачки, газ спирачки. По този лош път, ако караш родилка, направо ражда на пътя, разказа Петър, който е шофьор на линейка.

Според д-р Пламен Вълчев шофьорите у нас не са обучени за реакция при движение на автомобили със специален режим.

Изнервен шофьор, който е ядосан, че го е изпреварила линейка със специален режим, спира пред линейката, принуждава ни да спрем и с неприлични жестове и думи. Те не знаят как да отбият, как да ни направят път. Шофьорите, които се движат насреща, имат чувството, че също не трябва да са ангажирани, каза д-р Вълчев.