Министър Вълчев: Уменията на 21 век изискват широка хуманитарна основа
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Април 2025 07:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Вълчев: Уменията на 21 век изискват широка хуманитарна основа

/КРОСС/ Уменията на 21 век изискват широка хуманитарна основа - тя е ключова за успешната реализация в променящия се свят. Това каза вчера министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с учени от БАН. Той посети Институтите за български език, за литература и за исторически изследвания като разговаря с ръководителите и изследователите в тях.

„Досегашните вълни на технологичен напредък са водили до нужда от по-специализирани умения. Светът на 21 век обаче ще изисква по-широката база от знания, а бъдещите професии - по-комплексни умения. За това трябва да подготвим учениците", подчерта той. По думите му чрез промяната в учебните програми е нужно връщане към общите образователни дисциплини и широката хуманитарна основа. Те ще са по-рамкови и базирани повече на компетентности с повече време за затвърждаване на знанията и за формиране на умения.

Министър Вълчев благодари на учените от трите института за добрата съвместна работа и подчерта, че ще разчита на тяхната експертиза и за предстоящата реформа в учебните програми. „Започнахме с обща визия за тяхната промяна, която вече е публикувана. Ще стартираме обсъждане на концепциите по отделните предмети, като в работните групи ще включим и учени от БАН", каза министърът.

Той припомни, че предстои и промяна в учебния план, с която ще се увеличат часовете по български език и литература, както и тези по математика и природни науки. С малко ще бъдат увеличени и часовете в гимназиален етап по история и география.

Програмата за развитие и утвърждаване на българистиката, надграждането на дигиталния правописен речник БЕРОН, инициативи за насърчаването на четено сред учениците, както и привличането на млади учени към БАН, също бяха теми на разговорите с учените от трите института. „Историята и литературата изпълняват най-патриотични цели и трябва да имаме специално отношение към тези дисциплини", почерта министър Вълчев.

В срещите участваха председателят на БАН чл.- кор. Евелина Славчева, директорът Института за български език проф. Светла Коева, доц. Елка Димитрова, директор на Института за литература, проф. Даниел Вачков, директор на Института по исторически изследвания, писателят чл.-кор. Георги Господинов, Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука" в МОН и др.


ПРЕСЦЕНТЪР НА МОН