Ще се намери ли обща стратегия за пътната безопасност
Секция: Коментари
09 Април 2025 10:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ще се намери ли обща стратегия за пътната безопасност Коментар на Росен Рапчев и инж. Георги Златев

/КРОСС/ Блиц анализът на пътната обстановка у нас изглежда така: 36 опасни участъка, още 150 с висок риск, общо около 750 км опасни пътища. Каква е реакция на правителството и на институциите? 37 мерки се подготвят с цел да доведат до 20% по-малко пътен травматизъм. Това са резултатите до момента от нагнетеното обществено недоволство и от срещите на високо равнище с властта.

Темата коментираха в БНТ „Денят започва" Росен Рапчев, експерт на пътна безопасност, бивш началник на Пътна полиция, както и инж. Георги Златев, член на Браншова камера "Пътища" и бивш директор на "Поддръжка на пътища" в АПИ. Общественото недоволство е много сериозен фактор, който може да промени ситуацията. За съжаление, през последните 10 години станаха много такива тежки инциденти и това засили общественото напрежение, коментира Росен Рапчев.

И правителството взима мерки, водят се много сериозни разговори, но искам да видя дали тези разговори ще бъдат подплатени финансово, за да могат да бъдат изпълнени. Защото обещанията са много добри и аз ги подкрепям напълно. По думите му, трябва да се търси решение във всяка една насока, защото не може да се иска промяна само в контрола и да се очаква резултат. Според него, трябва да се променят бавните бюрократични процедури, за да могат по-бързо да се сключват различни договори за поддръжката на пътищата. Вчерашната среща при премиера беше една добра стъпка. На това ниво се поставиха едни глобални цели, но постигането на резултати е свързано с детайлизирането, с разговорите с професионалисти, които да могат да кажат точно какво трябва да се направи, каза инж. Георги Златев.

Когато трябваше ние да ремонтираме пътищата и да поддържаме пътната инфраструктура, бюджетът на агенцията беше 250 милиона. Сами чувате, че 30% от пътната мрежа е в лошо състояние. Над 700 км трябва да бъдат ремонтирани. В 70-те години, когато се е работило с допотопни спрямо днешните стандарти и техника, в държавата са се преасфлатирали по 1000 км. А днес тази цифра е много по-ниска. Не защото фирмите нямат капацитет, не защото членуващите в Браншовата камара не инвестират в машини и в хора, а защото просто в държавата няма последователна политика." Той изтъкна още, че от юни месец миналата година не са разплащани от държавата извършени дейности от фирмите, т.е. фирмите кредитират държавата с дейности, изпълняват възложените задачи, но държавата счита за ненужно да се разплаща за тези дейности.