България на прага на енергийната революция: учени от СУ „Св. Климент Охридски“ обединяват AI и ядрен синтез в търсене на чиста енергия
Секция: Наука
10 Април 2025 20:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България на прага на енергийната революция: учени от СУ „Св. Климент Охридски“ обединяват AI и ядрен синтез  в търсене на чиста енергия

/КРОСС/ На 10-ти април 2025 г. в Институт GATE се проведе Fusion Future Conference - събитие, посветено на бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект. Конференцията беше организирана от Alpha Ring International в партньорство с Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски" и събра учени, бизнес лидери и представители на институции, за да обсъдят ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред българските студенти.

Сред участниците бяха:

  • Проф. Гордана Медин, ЦЕРН

  • Александър Гън, Калифорнийски университет

  • Искрен Ванков, Alpha Ring International

  • Джон Пасли, Йоркски университет, Лондон

  • Теодосий Теодосиев „Тео" - физик и преподавател

„България може да бъде част от енергийната революция. Страната има потенциала да бъде лидер в чистата енергия чрез инвестиции в иновации и възобновяеми източници."
- проф. Александър Гън, Калифорнийски университет

Fusion Future Conference представи Alpha-E - авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика (базирана на сливането на леки ядра), разработена в Силициевата долина съвместно с Оксфордския университет и MIT. Alpha-E ускорителят ще бъде част от практическото обучение на българските студенти във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски". За първи път в Европейския съюз студенти ще имат възможност да се докоснат до сърцето на ядрения синтез чрез технологията.

„Това е безпрецедентна възможност за българските студенти - за първи път те ще могат да работят с реална технология в сърцето на ядрената наука. Това е крачка напред не само за тяхното образование, но и за мястото на България в световната енергийна еволюция", добави проф. дфзн Георги Райновски - декан на Физическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски" 

Поздравление към участниците от името на Министерството на образованието и науката отправи д-р Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука". Проф. д-р Силвия Илиева, директор на Института GATE към СУ, също поздрави участниците и подчерта ролята на големите данни в решаването на предизвикателствата на съвременния свят. В кръглата маса на тема ядрен синтез се включиха д-р Александър Гън от Калифорнийски университет и Alpha Ring, както и учените и преподаватели от Физическия факултет на СУ проф. дфзн Ани Пройкова, доц. д-р Стилиян Лишев и доц. д-р Станимир Колев. Модератор на събитието бе д-р Стоил Иванов от катедра „Радиофизика и електроника" към Физическия факултет. 

„Ядреният синтез е ключът към бъдеще с устойчиво и чисто енергийно производство. Горди сме, че с Alpha-E подкрепяме българските студенти в създаването на иновации в глобалната енергийна трансформация " подчерта Искрен Ванков, Alpha Ring International.

За допълнителна информация, контакти и въпроси: ffc@alpharing.com