Решенията на американския президент и отговорът на Китай и Европа
Секция: ИКОНОМИКА
11 Април 2025 10:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Решенията на американския президент и отговорът на Китай и Европа Гости са икономистите Георги Вулджев и Петър Ганев

/КРОСС/ Цел на американската администрация е мащабна реиндустриализация на САЩ. Това отбеляза в студиото на БНТ "Денят започва" икономистът от ЕКИП Георги Вулджев в коментар на разгарящата се търговска война между САЩ и Китай.

"През последните няколко десетилетия, особено от началото на 21 век, откакто Китай влиза в СТО, САЩ губи страшно много като промишлени работни места, като промишлено производство, което се изнася на много други места, най-вече първоначално в Китай. И на практика, към 2000 година САЩ е 25% от промишленото производство в света, сега вече е 16%, докато Китай вече е приблизително една трета. Това, което е по-съществен проблем за САЩ, е, че те стават зависими през последните десетилетия във военно-промишления си комплекс от държави като Китай. Ако погледнем като цялост на снабдителната верига на американската армия, в зависимост от това как се правят изчисленията, едни 20-25% са зависими от внос от Китай. Ключови компоненти като полупроводници, най-различни видове микрочипове - там зависимостта е над 40%. Очевидно, ако си в такава ситуация като САЩ и ако продължава траекторията на икономическото развитие в същата посока, ти в един момент ставаш зависим военно от най-големия си конкурент на глобалния ниво", обясни Вулджев.

Той добави, че износът на промишлени мощности извън САЩ е довел до загуба на работни места в много щати, които сега са гласували за Доналд Тръмп:

"Не трябва да забравяме, че избирателната база, ядрото на избирателите на Доналд Тръмп са такива хора, които са загубили от тази глобализация и този износ на промишленост."

Икономистът от ИПИ Петър Ганев се съгласи, че една от очевидните цели на Тръмп и неговата администрация е реиндустриализация.

"Втората цел е да се вдигнат приходите, които идват от митата, облагайки външната търговия. Третата цел, което е също обичайна цел във всяка една такава война, е да се постигне по-добри условия за износ на американски стоки, което вече се надгражда и с цели в сферата на отбраната, т.е. да се използва като инструмент за преговори. Тези три цели се самоизключват много често, противоречат се, затова ми се струва, че е невъзможно да бъдат постигнати в тяхната цялост. Няколко от тях могат да бъдат постигнати в някаква степен, най-вероятно през преговори и намиране на по-добри условия там. Но да се мисли, че може голяма част от приходите в бюджета отново да започнат да идват както преди 100 години от мита, това по-скоро не може да се случи. И темата за връщането на работните места в промишлеността е на ръба на невъзможно", коментира Ганев.