Зам.-министър Павлов се срещна с представители на Европейската комисия у нас
Секция: ИКОНОМИКА
11 Април 2025 13:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Павлов се срещна с представители на Европейската комисия у нас

/КРОСС/  Заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов проведе среща с София Муньос Албаран, директор „Ресурси, междуинституционални отношения, комуникация и гражданско общество" и представители на Европейската комисия у нас. Тя се състоя в Министерство на икономиката и индустрията и в нея участваха експерти от институцията, представители на бизнес среди  и граждански организации. 

В рамките на срещата бяха обсъдени въпроси свързани с Общата търговска политика на ЕС, последните промени в нея и ефектите, които се очаква тези промени да окажат върху европейската и най-вече българската икономика, въпроси свързани с Меркосур, приключилите преговори с Мексико и присъединяването на България към ОИСР и други.

По време на разговорите стана ясно, че на ниво Европейски съюз има редица инструменти, насочени към изграждане на по-конкурентоспособна среда и по-отворен европейски пазар. „Намираме се в исторически момент с много предизвикателства пред ЕС, който се стреми да намери баланс между запазването на своята отворена и динамична икономика, необходимостта от защита на националната сигурност и защита на своите икономически интереси спрямо международни партньори", подчерта зам.-министър Павлов.

Той изтъкна необходимостта да се ускори работата по подготовка на цялостна и дългосрочна визия за индустрията и своевременно приемане на дългосрочен и стратегически подход. По думите му дългосрочният подход на индустриалната политика трябва да е базиран на развитие и осъвременяване на конкурентните предимства на европейската икономика, а именно ключовите  активи като подходяща инфраструктура, иновативния потенциал на ЕС, добре функциониращите пазари, предвидимата и последователна регулаторна среда, както и ефективно управление.

По време на дискусията с представители на бизнес организации и научни общности бяха обмени мнения относно общата търговска политика, отношенията на ЕС с трети държави и специфични въпроси с прилагането на политиката за борба с климатичните промени и др.