Лазаровден е!
Секция: БЪЛГАРИЯ
12 Април 2025 08:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лазаровден е!

/КРОСС/ Православната църква отбелязва днес църковния празник Лазаровден. Денят е посветен на свети Лазар, който e един от учениците на Христос и брат на Мартa и Мария-Магдалина, кoготo Исус извежда от гроба и възвръща към живот. Според преданието Лазар живее още 30 години и умира като епископ на гр. Китон (остров Кипър). Самото име на светеца е символ на здраве и дълголетие.

На Лазарова събота се поставя началото на Пасхалното тържество. По време на св. Литургия на Лазаровден, църквата прославя Христос като Възкресение и Живот, който още преди своите страдания и смърт, с възкресяването на Лазар, е утвърдил предобраза на всеобщото възкресение на човечеството.

Именно заради възкресяването на Лазар, Христос е бил прославен от народа като дългоочаквания Месия, като изпълнение на старозаветните пророчества.

На вечернята преди празника Вход Господен в Йерусалим (Цветница, Връбница) се четат пророчествата за Царя-Месия от Стария Завет заедно с евангелските разкази за влизането на Христос в Йерусалим.
На Цветница по време на утренята се благославят върбови клонки и се раздават на богомолците. Клонки се държат в ръце и по време на самата Литургия и така се показва, че подобно на древните жители на Йерусалим, посрещаме Исус Христос като Цар и Спасител.

В българската фолклклорна традиция на този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Според вярванията в Североизточна България, на Връбница "разпускат умрелите" от гробовете.

За да засвидетелстват почитта си към тях, устройва се Лазарската задушница. В навечерието на Лазаровден жените ходят на гробището, прекадавят и преливат с вино гробовете на своите близки и раздават за душите им рангелов кравай, жито. В лазаруването участват моми и момичета, които започват да се готвят още от постите, групират се по възраст и по отделни групи.

В лазарските групи има пеячки, шеталици, една от лазарките носи кошничка с яйца. Обхождат селото в събота от обяд и неделя до обяд, като влизат във всяка къща, пеят песен за всеки член от семейството. Играят несключено лазарско хоро. Стопаните ги даряват с яйца. Когато приключи лазаруването, лазарките си поделят събраното.

В българската традиция Лазаровден е празник на нивите, пасбищата и горите, но и празник на момичетата, които след като лазаруват, могат публично да се момеят, да се обличат и държат така, че да ги харесват ергените, да имат любим, да се омъжват.

Денят се нарича още Лазарова събота, Лазарица, Лазар. Три обредни ритуала са свързани с него - лазаруване, избиране на кумица и боенек. И трите са свързани с прехода към моминството, с любовта и задомяването.
На Лазаровден имен ден празнуват: Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар.