Столица на древно царство е открита в Северна Македони
Секция: Наука
13 Април 2025 20:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Столица на древно царство е открита в Северна Македони

/КРОСС/ В Северна Македония археолози са открили останките на вероятно отдавна изгубен древен град, който е много по-древен и важен, отколкото се е предполагало досега, съобщава списание Archaeology News.

Археологическият обект "Градище", открит близо до село Църнобуки, се е смятало, че е бил македонски аванпост от III в. пр.н.е. по времето на цар Филип V. Неотдавнашните открития на съвместен изследователски екип от Националния институт и музей - Битоля и Калифорнийския държавен политехнически университет, Хумболт (Cal Poly Humboldt), обаче разкриват много по-дълбока и богата история.

Използвайки помощта на съвременни технологии като радар за проникване в земята и LiDAR, изследователите сега смятат, че обектът може да е бил оживен градски център, датиращ поне от бронзовата епоха (ок. 3300-1200 г. пр. н. е.). Някои от най-забележителните находки включват каменни брадви, фрагменти от керамика, части от игри, инструменти за обработка на текстил и дори фрагмент от глинен билет за театър - предмети, които подсказват за богато и изискано общество.

През 2023 г. разкопките претърпяват вълнуващ обрат, когато екипът открива монета, датирана между 325 и 323 г. пр.н.е., когато Александър Велики е бил жив. Откритието изтласква с един век назад периода на върхова активност на обекта, за който преди се е смятало, че е настъпил по време на управлението на Филип V (221-179 г. пр. Хр.). Допълнителното датиране с въглерод на органични материали като дървени въглища и кости постави обекта в периода от около 360 г. пр. н. е. до 670 г. от н. е.

"Това е откритие, което се случва веднъж в живота", заявява Ник Ангелов, професор по антропология и археолог от Cal Poly Humboldt. "То подчертава сложните мрежи и властови структури на древна Македония, особено като се има предвид местоположението на града по търговските пътища към Константинопол. Възможно е дори исторически фигури като Октавиан и Агрипа да са минали през района на път за сблъсъка с Клеопатра и Марк Антоний в битката при Акциум", допълва Ангелов.

Този обект е разкопан през 2024 г. и представлява зона за обработка на семена с мелнично оборудване и керамичен съд, внимателно съхраняван с главата надолу за бъдеща употреба. Относителното датиране поставя артефактите в ранната бронзова епоха, вероятно на възраст близо 4000 години.

Този обект е разкопан през 2024 г. и представлява зона за обработка на семена с мелнично оборудване и керамичен съд, съхраняван с главата надолу за бъдеща употреба. Относителното датиране поставя артефактите в ранната бронзова епоха, вероятно на възраст близо 4000 години. Кредит: Cal Poly Humboldt's Cultural Resources Facility.

Ангелов и екипът му смятат, че мястото може да е Линкус, древната столица на Линкестидското царство - автономно македонско царство, което устоява на завоеванията, докато не е завладяно от Филип II, бащата на Александър, през IV в. пр. н. е. Възможно е това да е и родното място на царица Евридика I, бабата на Александър Велики, която е била политически влиятелна и ключова фигура в ранното формиране на македонската държава.

Енгин Насух (Engin Nasuh), куратор-съветник археолог в Националния институт и музей - Битоля, подчертава важността на преоткриването на обекта. Той каза: "Едва започваме това, което можем да научим за този период. Виждам го като една голяма мозайка, а нашите проучвания са само няколко камъчета в тази мозайка. С всяко следващо проучване се поставя ново камъче, докато един ден не получим цялата картина."

Насух посочва също, че обектът Градище е споменат за първи път в литературата през 1966 г., но в по-голямата си част остава непроучен до наши дни. Благодарение на Колежа по изкуства, хуманитарни и социални науки в Кал Поли Хумболт за осигуреното финансиране, усъвършенстваните инструменти вече разкриват размерите на града, като например акропол от седем акра и нещо, което може да е театър и текстилна работилница в македонски стил.

Оказва се, че градът не е бил просто аванпост, а централна точка в Горна Македония, която е оказвала влияние върху търговията, политиката и културата в целия регион. Чрез продължаващите разкопки екипът от изследователи очаква да разкрие още повече информация за ролята, която този град е играл в цялостната история на ранните европейски култури, и за това как те са свързани с възхода на древната македонска държава.

Източник: Humboldt Archaeologists Help Uncover Ancient City, CAHSS, Cal Poly Humboldt