Тараклийският Държавният университет официално стана поделение на Русенския университет „Ангел Кънчев
Секция: БЪЛГАРИЯ
14 Април 2025 10:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тараклийският Държавният университет официално стана поделение на Русенския университет „Ангел Кънчев

/КРОСС/  Тараклийският Държавният университет „Григорий Цамблак" (ТДУ) в гр. Тараклия, Република Молдова официално се трансформира в поделение на Русенския университет „Ангел Кънчев". С откритото подразделение „Григорий Цамблак" към Русенския университет се финализира дългогодишен процес, насочен към институционализиране на българското висше образование в района с компактна българска общност в Молдова.

Трансформацията на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак" в поделение на Русенския университет отваря нови възможности за студентите в Република Молдова. В поделението ще се обучават безплатно в редовна форма, както студенти с български произход по ПМС 103 с осигурена месечна стипендия, така и граждани на Р Молдова, които ще бъдат финансирани от министерството на образованието и изследванията на Р. Молдова за обучение в четирите бакалавърски специалности, които са продължение на съществуващите бакалавърски програми в ТДУ.

Първата учебна година в поделението ще започне през септември 2025 г. Програмата за развитие включва провеждане на подготвителни курсове по български език, активна информационна кампания, обновяване на материалната база и ремонт на студентското общежитие.

В рамките на първата си информационна кампания, която се проведе от 8 до 11 април, делегация от Русенския университет представи новите възможности за образование в поделението на Русенски университет в гр. Тараклия. Кампанията под мотото „С лице към знанието, младостта и бъдещето" бе насочена към ученици от горните класове и техните родители. По време на събитията бяха представени условията за прием, начина на кандидатстване, специалностите по които ще се осъществява обучение и възможностите за настаняване в студентското общежитие.

В състава на делегацията от Русенския университет участваха: заместник-ректорът по качеството на образованието, акредитацията и развитието на филиалите и поделенията проф. д-р Генчо Попов, заместник-ректорът по учебната работа проф. д-р Теодор Илиев, директорът на поделението в гр. Тараклия доц. д-р Валя Василева, административният директор Александър Боримечков и ръководителят на отдела по прием на нови студенти доц. д-р Борис Костов.

Поделението на Русенски университет в гр. Тараклия предлага обучение в седем специалности, включително традиционни програми като „Предучилищна и начална училищна педагогика", „Педагогика на обучението по музика", „Български език и история" и „Български език и чужд език", както и нови направления в „Бизнес мениджмънт", „Компютърни науки" и „Земеделска и автотранспортна техника". Студентите ще могат да се възползват от стипендии и възможности за професионално развитие в тези области, които отговарят на потребностите на региона.

Събитията в гр. Тараклия събраха представители на България и Молдова, включително консула на България в гр. Тараклия г-н Любомир Димов, г-н Мартин Владимиров - втори секретар в посолството на Република България в Кишинев, заместник-председателя на Районния съвет на Тараклия г-н Андрей Балтаков и началникът на Службата за политики и междуетнически връзки към министерството на образованието и изследванията на Р. Молдова д-р Иван Думиника. В срещите взеха участие също представители на академичния състав, работодатели, родители и др., които подчертаха значението на поделението за развитието на образованието и културните връзки между двете държави.

Поделението на Русенския университет в гр. Тараклия има амбицията да се утвърди като важен образователен и културен център, който ще съдейства за запазване на българското самосъзнание и образование на местната младеж, независимо от етническия ѝ произход, и ще допринесе до развитие на район Тараклия и за устойчивото сътрудничество между България и Молдова в областта на образованието.