/КРОСС/ Русия заяви, че контактите с екипа на президента на САЩ Доналд Тръмп се развиват много добре, но че е твърде рано да се очакват незабавни резултати поради нивото на щетите, нанесени на отношенията при предшественика на Тръмп - Джо Байдън. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс".
Тръмп, който твърди, че иска да бъде запомнен като миротворец, многократно е заявявал, че иска да сложи край на "кървавата баня" на тригодишната война в Украйна - която администрацията му в момента представя като прокси конфликт между Съединените щати и Русия, повтаряйки позицията на Москва.
След като неговият специален пратеник Стив Уиткоф проведе разговори с президента Владимир Путин, Тръмп отбеляза, че дискусиите, насочени към прекратяване на войната, може да вървят добре, но "има момент, в който просто трябва или да се примириш, или да замълчиш".
"Всичко върви много добре", потвърди и говорителят на Кремъл, попитан за различните мнения за състоянието на отношенията между Москва и Вашингтон.
Контактите са в ход на няколко нива - чрез външното министерство, разузнавателните агенции и инвестиционния пратеник на Путин Кирил Дмитриев, посочи Песков.
Според него разговорите вървят добре
"Но, разбира се, невъзможно е да се очакват някакви незабавни резултати", уточни той и обясни позицията си с "щетите, нанесени на двустранните отношения при Байдън".
Нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. предизвика най-тежката конфронтация между Москва и Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г. - времето, когато двете суперсили от Студената война се доближиха най-много до умишлена ядрена война.
Докато Уиткоф разговаряше с Путин в петък в Санкт Петербург за търсенето на мирно споразумение за Украйна, Тръмп настоя Русия "да се размърда".
Запитан дали наближава среща между Путин и Тръмп, Песков отбеляза, че двете сили "вървят по този път заедно много търпеливо", но опитите за възстановяване на отношенията изискват сериозна и усърдна работа.
От думите му става ясно, че подобна среща "изисква повече работа, изисква повече време".
Европейските лидери и Украйна определят нахлуването през 2022 г. като заграбване на земя в имперски стил от Путин и многократно са настоявали Русия да бъде победена на бойното поле, въпреки че силите на Москва контролират близо 1/5 от Украйна.
От своя страна, Путин възприема войната в Украйна като част от битка със упадащия Запад, който според него е унизил Русия след падането на Берлинската стена през 1989 г., като е разширил НАТО и е навлязъл в сферата на влияние на Москва, включително Украйна.