• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8084
  •  GBP / BGN 2.3413
  •  CHF / BGN 2.0521
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Доц. Кунчев: За 42 години нямам случай на предадена менингококова инфекция от тежко болен на контактен

Доц. Кунчев: За 42 години нямам случай на предадена менингококова инфекция от тежко болен на контактен

/КРОСС/ От началото на годината случаите на тежки случаи на менингококова инфекция са 8. Обикновено имаме по 3, 4, 5, имали сме години с 15, но рядко надвишава 10. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в предаването „Тази събота" по бТВ.

Менингококовата болест е сериозна бактериална инфекция, причинена от бактерията Neisseria meningitidis. „Това е много широко разпространена бактерия. Двама от всеки 10 души я носят в горните дихателни пътища. В 90 от 100 случая тя няма да предизвика нищо, дори човек не знае, че я носи. От останалите 10 - 9 ще развият някаква картина на много леко протичащо респираторно заболяване, на която вероятно няма да обърнат внимание, нито ще се изследват, нито ще се лекуват, защото не се налага. Един от тези 100 ще развие някаква форма от сравнително сериозна инфекция на горните дихателни пътища. Ако бактерията премине кръвната бактерия, ако попадне в ликвора, може да засегне обвивките на гръбначния и на централния мозък, тогава се развива менингит или енцефалит, които са много тежки форми. До смъртни случаи се случва при свръхостър менингококов сепсис, когато в рамките на часове се получават кръвоизливи над бъбреците - на много ранен етап, няколко часа след първите симптоми, на много ранен етап. Това е несъвместимо с живота и води до смърт ", обясни доц. Кунчев.

Заболеваемостта в България е между 0,1 и 0,2 на 100 000, което е много ниско, допълни той. Обикновено ранните пролетни месеци са времето, през което инфекцията може да се развие по този начин.

„Говорим за 10-12 случая на 7 милиона население, което е откровено казано под 0,2 на 100 000. Има доста други заболявания - грип, варицела, морбили, които представляват доста по-сериозен риск и биха засегнали и довели до тежко протичане при много повече деца", обясни експертът.

Много хора носят бактерията и могат да се срещнат с нея по естествен път по няколко пъти в живота си и изграждат имунитет. Между 6 месеца и година и половина - две заболеваемостта е по-висока. Среща се и при тийнейджърите. Бактерията не се предава лесно. „За 42-годишната си практика нямам случай на предадена инфекция от тежко болен на контактно лице. Има много интересно изследване на американската армия, че за да се създават условия за менингококова инфекция в един колектив - казарма, в стаята трябва да има 20-25 легла и разстоянието между тях да е по-малко от 60 см. Тогава е близкият контакт, както и ползването на общи хигиенни принадлежности, прибори и т.н. Тогава може да се предаде, и то никак не е лесно", каза още доц. Кунчев.

Той заяви, че се мисли за промени в имунизационния календар, като той бъде разширен с ваксини за варицела и респираторно-синцитиален вирус. Обсъжда се и включването на ваксината срещу човешки папиломен вирус.

бТВ, „Тази събота"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.