• 09 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.9015
  •  GBP / BGN 2.3450
  •  CHF / BGN 2.0853
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Зам.-министър Стефан Савов: България устойчиво увеличава вноската си в Европейската космическа агенция и се стреми към Асоциирано членство

 Зам.-министър Стефан Савов: България устойчиво увеличава вноската си в Европейската космическа агенция и се стреми към Асоциирано членство

/КРОСС/ България устойчиво увеличава вноската си в Европейската космическа агенция (ЕКА) и се стреми към Асоциирано членство в нея. За Министерство на иновациите и растежа космическият сектор е изключително важен, защото е двигател на нови технологии, иновации и технологични пробиви. Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа Стефан Савов при откриването на международния семинар „Космосът в подкрепа на сигурността и отбраната“, който се провежда под патронажа на Министерството на иновациите и растежа (МИР).

Основният фокус на семинара е насърчаване на иновациите в космическите дейности и стимулиране на технологичния суверенитет в секторите на сигурността и отбраната, с оглед осигуряване на по-добър обмен между гражданските и отбранителните изследователски и иновационни общности.

Савов изтъкна, че министърът на иновациите и растежа Александър Пулев лично е участвал в заседанието на Съвета на министрите в Европейската космическа агенция в Париж в края на 2022 г., където е подчертал над 50-годишният опит на България в космическите технологии и капацитета за развитието им.

Заместник-министър Савов посочи, че страната ни има традиции в областта на космическите изследвания и технологии, но последните години е изгубила инерцията и трябва да навакса изоставането. „Споразумението за европейска кооперираща държава между правителството на България и ЕКА, което беше подписано миналата година, е един инструмент за развитие на космическия сектор“, подчерта той.

От думите му стана ясно, че се полагат системни усилия страната ни да укрепи участието си в европейските космически програми.  „Фокусираме се максимално да популяризираме тези програми, върху включването в тях и на малките и средни предприятия, на стартъпите и предприемачите“, каза той.

В тази връзка заместник-министърът на иновациите обяви, че на 3 и 4 април МИР и Европейската космическа агенция организират информационни дни за Деветата тръжна процедура на ЕКА в България, като до момента вече са регистрирани над 80 участници. „Целта е да бъдат представени възможностите за участие на български фирми и научни организации в агенцията“, обясни Савов и добави, че Тръжната процедура ще бъде отворена за подаване на проекти от 24 април до 16 май т.г.

По време на откриването на Семинара директорът на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана (ЦИНСО) към БАН Камен Илиев посочи, че космосът отново трябва да бъде сред приоритетите на българската държава. Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, каза от своя страна, че Центърът за аерокосмически наблюдения към МВР може да бъде мост към приемането ни в Европейската космическа агенция.

Организатори на събитието са ЦИНСО към БАН, с подкрепата на Министерството на отбраната и в сътрудничество с асоциацията Eurisy.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.