• 16 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7472
  •  GBP / BGN 2.3209
  •  CHF / BGN 2.0849
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си от тази дейност

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си от тази дейност
Приходната агенция разработи информационни материали в помощ на създателите на онлайн съдържание и търгуващите в интернет

/КРОСС/ В разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност.  Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 - за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 - за доходи от друга стопанска дейност, в което се вписват авторски и лицензионни възнаграждения. При продажба през социалните мрежи на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение № 5. Това инфлуенсърите и продаващите стоки и услуги във Facebook, Instagram или TikTok могат да направят изцяло онлайн през електронната услуга за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или с квалифициран електронен подпис (КЕП) в е-Портала на приходната агенция.  

Приходната агенция разполага с информация за получените доходи от инфлуенсъри, както и от физически лица, които продават различни стоки и услуги във Facebook, TikTok, Instagram. Тези данни се подават периодично от онлайн платформи, куриерски фирми и други. НАП периодично напомня с писма и обаждания по телефона на тези лица, че са задължени да декларират доходите си, а ако не го направят подлежат на санкции, които могат да достигнат и до 2000 лв. Освен това спрямо тях ще бъде образувано контролно производство за установяване на задълженията им към фиска, които те ще трябва да платят с дължимите лихви. 

За да не се стига до налагането на санкции, НАП изготви информационни материали за инфлуенсърите и търгуващите в социалните мрежи. В брошурите „Професия инфлуенсър - данъци и осигуряване" и „Облагане на доходи от продажби в социалните мрежи и онлайн платформи" се дават насоки как представителите на тези две нови и непрекъснато променящи се професии да декларират и платят данъците си и да се осигуряват. 

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да се получи и от на телефоните на приходната агенция: 0700 18 700 или 02/9859 6801, на цена, съобразно тарифата на съответния оператор, както и рубриките „Данъци" и „Осигуряване" в сайта на НАП.  

 

Национална агенция за приходите 

Облагане на продажби на стоки през интернет 

Продажбата на стоки например хранителни добавки, фитнес аксесоари, дрехи и др., закупени с цел препродажба и реализиране на печалба, представлява търговска дейност, доходът от която подлежи на облагане. Възможно е продажбите да са извършени от лица, които не са търговци *(по смисъла на Търговския закон). 

Доходът от продажбата на движими вещи чрез интернет подлежи на облагане, когато:

  • дейността се извършва по занятие,

системно и с цел реализиране на печалба; • сделките имат траен характер и се извършват през продължителен период от време; 

  • дейността се извършва от лице, регистрирано като търговец за целите на търговската му дейност.

Какво е онлайн търговия? Онлайн търговия e покупко продажба по занятие с цел печалба на стоки или услуги, която се осъществява основно чрез електронни магазини, онлайн платформа (Amazon, eBay), платформа за обяви (OLX, Bazar.bg), социални мрежи (Facebook, TikTok, Instagram) и други подобни. Ако продавате стоки или услуги в интернет, трябва да знаете, че от гледна точка на данъчното законодателство, тази търговия не се различава съществено от това да продавате в стандартен магазин. Вижте повече в рубриката: Облагане на продажби в интернет 

Когато, в резултат на множество продадени вещи, генерирате системен доход, продажбата на вещи по интернет не би могла да се определи като сделки с еднократен случаен характер или като продажби на вещи от бита, закупени за лично потребление. Съответно придобитите доходи от продажби по интернет не могат да се определят като необлагаеми. Вижте повече в рубриката: 

Търговия в интернет в сайта на НАП

 

ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ И  ОНЛАЙН ПЛАТФОРМИ 

Национална агенция за приходите 

Облагане на продажбите в 

интернет от физически лица 

Облагаеми по ЗДДФЛ са доходите от всички 

източници, придобити от данъчно задълженото 

лице през данъчната година (съгласно чл. 12, ал. 

1 от ЗДДФЛ). 

Не се облагат доходите, изчерпателно изброени в 

чл. 13 от ЗДДФЛ. 

Продажбите на лични вещи в интернет от 

физически лица не се облагат с данък. Въпреки 

това, те могат да бъдат декларирани по желание 

на потребителя в Приложение №13 на годишната 

данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. 

Деклариране на доходи  

от продажби в интернет 

Лицата, които извършват продажби на 

хранителни добавки, фитнес аксесоари, дрехи и 

други следва да определят приложението, в 

което да декларират, съобразно дейността, от 

която е получен доходът, а именно: 

 

  • Доходите, получени при продажба на

стоки/вещи, закупени с цел препродажба или 

произведени с цел продажба (т.е. за 

търговска дейност), подлежат на облагане и 

следва да бъдат декларирани в Приложение 

№2 на годишната данъчна декларация по чл. 

50 от ЗДДФЛ. 

  • Доходите от друга стопанска дейност, като земеделски стопанин, упражняващ свободна професия или занаятчийска дейност се декларират в Приложение №3.
  • Доходите от продажба на лични вещи, които са освободени от облагане по силата на чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, не се облагат и съответно не следва да се декларират. Лицата, които желаят, могат да посочат тези доходи в Приложение №13.

ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ И  ОНЛАЙН ПЛАТФОРМИ

Национална агенция за приходите 

Размер на дължимия данък, срок за деклариране и плащане 

С годишната данъчна декларация гражданите сами определят дължимия от тях данък за доходите, който са придобили през предходната година. 

Физическите лица, които по занятие (основна дейност) купуват стоки с цел да ги препродадат, т.е. действат като търговци, декларират дохода си в Приложение №2 и са длъжни да се облагат по реда, предвиден в данъчния закон за едноличните търговци. Те се облагат с 15% данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ. Срокът за деклариране е до 30 юни на следващата година, като в същия срок следва да се внесе и дължимият данък. 

В случай, когато доходът се декларира в Приложение №3, облагането е с данък върху общата годишна данъчна основа, чиято данъчна ставка е 10%. Срокът за деклариране на доходите, както и за внасяне на дължимия данък, е до 30 април на следващата година. 

Плащането на данъка може да стане и в последния ден, стига сумата да постъпи по сметката на НАП на следващия работен ден. 

*Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки: 

  • покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид;
  • продажба на стоки от собствено производство;
  • застрахователни сделки;
  • търговско представителство и посредничество;
  • други, изчерпателно изброени в чл. 1 на Търговския закон.

За търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин, даже ако дейността му не е посочена в чл. 1, ал. 1 от ТЗ (чл. 1, ал. 3 от ТЗ). 

Определянето на едно физическо лице като търговец не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на ТЗ. Когато физическото лице осъществява търговски сделки, не е от значение дали то е обявило или не участието си в тях като едноличен търговец - сделките го определят като такъв, а не то определя сделките като търговски. 

Обективният критерий тук са извършените действия, а не статутът на лицето, което ги извършва. Вижте повече в рубриката: Облагане на електронната търговия.

ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ И  ОНЛАЙН ПЛАТФОРМИ 

Национална агенция за приходите 

САНКЦИИ 

В случай че физически или юридически лица, които продават стоки през социални мрежи или онлайн платформи за търговия с цел печалба, не декларират доходите си в срока, предвиден за това - 30 април за физически лица и 30 юни за еднолични търговци, подлежат на глоба или имуществена санкция до 500 лв. при първо нарушение и до 1000 лв. при повторно нарушение (чл. 80, ал. 1 и 3 от ЗДДФЛ). 

Неподаването на годишна данъчна декларация не може да остане скрито. В НАП се получават данни за доходите на български граждани, получени от различни платформи, куриерски фирми, работодатели, международни компании и др. 

Ако бъдат подадени в НАП неверни данни, които водят до по-нисък данък или до неплащане на данък, наказанието е глоба до 1000 лева. При повторно нарушение глобата е до 2000 лева.

ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ В СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ И  ОНЛАЙН ПЛАТФОРМИ 

Национална агенция за приходите

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.