• 03 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8105
  •  GBP / BGN 2.3436
  •  CHF / BGN 2.0495
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Калоян Паргов: Българската екзархия е предвестник на свободата след петвековно робство

Калоян Паргов: Българската екзархия е предвестник на свободата след петвековно робство

/КРОСС/ Учредяването на Българската екзархия е предвестник на свободата след петвековно робство. Това дава възможност с езика, корените, религията, православието, в съчетание по-късно и със свободата да се самоопределяш и самоуправляваш, да се формира българската нация, макар и на по-късен етап от другите европейски нации, заради турския гнет.

Това каза д-р Калоян Паргов - председател на СИНПИ, по време на откриването на изложбата „Българска екзархия - история в снимки" в Градската художествена галерия на Берковица. Събитието се проведе в деня, в който се навършват 155 години от издаването на ферман от султан Абдул Азис за учредяването на Българска екзархия - 28 февруари 1870 г. и в навечерието на 147-ата годишнина от Освобождението на България.

Експозицията е дело на екип към Института на исторически изследвания към БАН, със съдействие на Държавна агенция „Архиви" и е финансирана по проект на Министерството на културата. Нейни съставители са проф. Александър Гребенаров и проф. Боряна Бужашка.

В откриването на изложбата взеха участие кметът на Берковица Радослав Найденов, протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим, Мариела Павлова - директор на Института за културно наследство Италия - България и директорът на Музеен комплекс - Берковица Станислава Витанова.

Паргов отбеляза, че изложбата дава възможност да се проследи цялата история до началото на 50-те години на 20 век, докогато е просъществувала Екзархията и превръщането й в самостоятелна Българска православна патриаршия.

„Част от цялата тази история са и светски будители, които почитаме на 1 ноември, които имат своята голяма заслуга, защото са съзнавали, че наред със знанието и просвещението, е много важно вярата да бъде укрепвана и да бъде разпространявана, и то на собствения български официален език", изтъкна председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи.

Той изрази удовлетворението си, че институтът, който представлява и част от който са проф. Боряна Бужашка, проф. Ваня Добрева и Мариела Павлова, всеки в своето професионално качество, могат да допринесат за това повече българи - и малки, и големи, да видят тази изложба и тя да достигне до повече кътчета на България.

„Надявам се да се превърне в трайна тенденция в учебните програми да има повече неща, както до неотдавна беше, свързани с българската история и с българските традиции, за да може поколенията оттук нататък да знаят откъде идват и накъде отиват. Народ, който не знае миналото си, няма как да начертае правилно бъдещето си", каза в заключение Калоян Паргов.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.