• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Политолог: Умората и разочарованието сред избирателите е повсеместно

Политолог: Умората и разочарованието сред избирателите е повсеместно

/КРОСС/ Политическите партии са се фокусирали върху собствените си ядра, в резултат на което политиката се превръща в сфера, в която няма растеж. Има голяма избирателна група, която категорично не е решила за кого ще гласува, не е заинтересувана от политиката и никой не я адресира. Това каза политологът Димитър Аврамов в предаването „Тази събота" по бТВ.

Различията между политическите партии се превръщат в агресивна битка, а допирните точки са много малко, отбеляза той. „Може би и в този парламент ще се обсъждат някакви равноотдалечени варианти за правителство", допълни Аврамов.

Процесите в партийната система в последните 10 години са процеси на разпад, отбеляза той.

„Наивно би било да смятаме, че дадена политическа формация, която не успява да бъде полезна, ще се запази на терен, доминиран от корупция и използване на институциите в частна полза при нулев обществен натиск. Ние сме толкова толерантно общество към собствените си политически представители, че те практически правят каквото си искат", коментира Аврамов.

„Намерете причина да отидете да гласувате дори за някой, който харесвате малко, защото винаги има някой друг, който не харесвате повече", призова той.

Политологът и преподавател в Софийския университет Страхил Делийски смята, че умората и разочарованието сред избирателите е повсеместно. Изследванията показват, че огромна част от избирателите не виждат смисъл да участват в избори, тъй като те не произвеждат нов етап от политическия процес. „Тези избори са по-скоро въпрос на оцеляване за почти всички партии и затова всеки се е вкопчил в това, което реално може да изкопчи от избирателите, с различна стратегия", коментира той.

Делийски отбеляза, че този път се наблюдава смекчаване на тона на политическите лидери. „Политиците говорят едно по телевизията и друго на партийните събрания, в резултат на което не очаквам да се постигне някакъв смислен резултат от гледна точка на активността", допълни той.

Силната персонификация на политиката вкарва политическия процес в задънена улица, смята политологът. „Най-логичното нещо е да имаме повече партии в Народното събрани, които да обсъждат проблемите на тези, които представляват, и да формират някакво коалиционно правителство. Когато обаче тази логика е заменена от логиката на личното противопоставяне, на силната персонификация, това не става", посочи Делийски.

бТВ, „Тази събота"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.