- 25 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Конституционалисти се разминаха в тълкуванието на отказа на Радев да подпише указа за служебния кабинет
20 Август 2024 | 06:44
/КРОСС/ Безпрецедентната ситуация повдига въпроса намираме ли се в конституционна криза. Единно мнение няма - чуваме някои политици и конституционалисти да определят ситуацията като кризисна, но други не стигат до тази крайна позиция.
Ясно е обаче, че институциите действат именно по конституционните процедури, приети през декември миналата година. И с действията на Радев и Грънчарова днес виждаме на практика как функционират те.
Конституционалистите снощи се разминаха в мнението - трябва ли указите на президента за насрочване на дата за изборите и назначаването на служебен кабинет да вървят в комплект.
"Процедурата се удължава, но Конституцията не е предвидила срок, в който трябва да бъде задължително проведен изборът, а първо трябва да бъде назначено служебно правителство", заяви Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
"Направи голям гаф, изборите трябваше да са още на 6-и. А с това, че отлага изборите с неясна дата, ясно е, че няма да бъдат на 20-и, а ги подлага във връзка с образуването на служебно правителство означава, че той на практика узурпира властта", допълни Орлин Колев, преподавател по конституционно право.
Изходът според доц. Наталия Киселова е един.
"Изходът - президентът не иска да провежда разговори с тези, които са потенциални кандидати, иска ново попълване на списъчния състав", добави Наталия Киселова.
Според Орлин Колев президентът няма как да изисква попълване на "домовата книга" от Народното събрание.
"Това вече е абсолютно надхвърляне на президентските пълномощия и излизане от рамките на институцията, която заема. Не може президентът, дори от висотата на поста, който заема, да нарежда на Народното събрание, не може и да нарежда на служебния министър-председател в колко часа какъв кабинет да му се представи", коментира Орлин Колев.
Конституционалистите се разминаха и по въпроса дали е в компетенциите на държавния глава да определя състава на служебния кабинет.
"Президентът има право да откаже, той няма как да назначи служебно правителство без министър на вътрешните работи. Той даде възможност - кандидатът за министър-председател отказа", смята Наталия Киселова.
"Този аргумент на президента е абсолютно несъстоятелен, не може да се противопостави на образуването на служебно правителство и другото важно нещо - не може да се противопостави на провеждането на парламентарни избори", уточни Орлин Колев.
Според бившия конституционен съдия Румен Ненков политически коректно е съставът на служебния кабинет да е бил предварително обсъден между различните политически институции.
"Спорно е дали президентът действа като обвързваща администрация по отношение на предложенията на кандидата за министър-председател, защото и министър-председателят не може да бъде задължен да приеме в този колектив, все пак има някакъв екипен принцип и лице, с което не може да работи", заяви Румен Ненков, бивш конституционен съдия.
Развоят на политическата криза според Ненков.
"Оценката на обществото е такава, че в края на краищата наближаваме времето, когато може би в изборите ще участват само роднините на кандидатите за народни представители и недоверието към политическата класа ще продължи да расте", допълни Румен Ненков.
Мнението на конституционалистите не съвпадна и по въпроса кога трябва да са изборите.
"Отлагането е възможно от септември за декември, да", коментира Наталия Киселова.
"Ако нямаме желание и готовност за ново служебно правителство към момента, това не следва да оказва влияние върху провеждането на парламентарните избори. И новият парламент на практика може да завари служебния кабинет на Главчев", допълни Орлин Колев.
Така за момента е сигурно едно - настоящият служебен кабинет, начело с Димитър Главчев, продължава да управлява. Докато не бъде избран нов, независимо кога ще са изборите.
"Той трябва да изрази някакви мотиви от чисто професионално естество - защо не е съгласен с предложения състав от кандидата, избрания от него кандидат за министър-председател. Унизителното за мен е, което е израз на нашата политическа култура, а тя не е висока, че сериозни политици свързват честността на изборите с личността на МВР министъра - такава демокрация няма, тя е Путинска демокрация. Служебното правителство вече започва да се възприема като едно трайно действащо правителство. И на мен ми се струва, че това е един път към диктатурата за съжаление", заяви Румен Ненков, бивш конституционен съдия.
"Той не може да откаже, защото той няма да организира изборите и той е до момента, в който бъде избрано правителство - или служебно, или парламентарно", каза още Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.