- 21 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8824
- GBP / BGN 2.3574
- CHF / BGN 2.1037
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Допълват основния пакет от дейности платени от НЗОК
18 Декември 2024 | 10:45
/КРОСС/ Министерството на здравеопазването е публикувало проект за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса
1. Предлага се в пакета дейности по „Клинична лаборатория" да се заплаща определяне на албумин-креатининово отношение в урината.
В Мотивите на в носителя се посочва че:
„Изследванията за определяне на албумин-креатининово отношение в урината и изчислена гломерулна филтрация (eGFR) в mL/min/1.73m2 са важни показатели за оценка на бъбречната функция. Към настоящия момент в клиничната и лабораторна практика за оценка на бъбречната функция се изследва показателят „креатинин", който не е достатъчно информативен, тъй като зависи от различни фактори. Прогресията на хроничното бъбречно заболяване протича безсимптомно и това е причина за късно диагностициране, ненавременна терапия и развитие на бъбречна недостатъчност, която налага диализа."
2. Предлага се в пакета дейности по „Обща и клинична патология" да се заплаща за Течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката, което се използва за профилактика на рак на маточната шийка.
В мотивите се посочва, че:
„Основните предимства на съвременния метод „течно-базирано цитологично изследване на материал от шийката на матката" спрямоконвенционалната цитологията са свързани с възможност за по-ранна и точна диагностика, както и възможност за тестване за наличие на човешки папиломен вирус в случай на гранични случаи, т.е. освен за цитологично изследване, дава възможност за продължаване на изследването с имуноцитохимия и/или HPV тестване. Течно-базираното цитологично изследване позволява оценка на клетъчните характеристики и на вирусния статус само с едно пробовземане, с което се преодоляват недостатъците на изследвания чрез използването само на цитология или само на вирусна ДНК за HPV."
3. Предлага се включване на нови високоспециализирани дейности за извършване на имуноцитохимично изследване на биоптат и за извършване на ДНК анализ в обхвата на Амбулаторна процедура № 27 „Специфични изследвания при хематологични заболявания" по приложение № 7 на наредбата. В рамките на процедурата ще се осигурява на пациентите сонкохематологични заболявания възможност за прецизна диагностика, определяне на терапевтичната стратегия и нейната промяна, чрез провеждане на биомаркерна диагностика в обхвата на дейностите, заплатени от НЗОК.
В проекта не е предвидено включване на биомаркерна диагностика на солидни тумори, въпреки, че хората с рак са много повече и изследването им е не по-малко важно от това на болните с онкохематологични заболявания!
Срокът, в който гражданите и организациите могат да правят предложения е 23 декември. Предложенията могат да се правят от тук.