-
03 Май 2025 |
USD / BGN 1.7243
GBP / BGN 2.2921
CHF / BGN 2.0934
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
След оттеглянето на ДПС-ДПС: Как ще продължи да функционира управлението

16 Април 2025 | 14:19

/КРОСС/ Започнаха дебатите ден преди гласуването на втория вот на недоверие срещу кабинета „Желязков". Този път темата е корупция. Мотивите към вота, внесен на 10 април от МЕЧ, са поместени в 15 страници. Председателят на партията Радостин Василев събра необходимите подписи и с помощта на депутатите от „Величие" и „Възраждане".
"В следващите няколко седмици и месеци коалицията ще получи ситуационна подкрепа в парламента от различни политически сили, но ще остане правителство на малцинството. Ще се разчита на ПП-ДБ, "ДПС-Ново начало" и други формации, които имат интерес от конкретни законодателни промени, но няма да има формализиране на конкретно споразумение за промяна на състава на коалицията. Пеевски няма да има претенции за министерски постове", коментира политологът от "Тренд" Димитър Ганев в студиото на "Твоят ден".
Политологът Георги Киряков посочи, че ролята на Пеевски в сегашната ситуация е силна. "Една от партиите, които бяха параван за участието му във властта, вече я няма. Това означава, че мнозинството става много по-зависимо от волята на Пеевски по две направления - ще крепи кабинета, ако споделя неговите виждания и ако се действа в интерес на хората", обясни той.
Преди няколко дни правителството оцеля след първия вот на недоверие срещу него. Той беше внесен от „Възраждане" и подкрепен от „Величие" и МЕЧ. Мотивът беше системен провал на кабинета във външната политика. Очаквано, едва 54 народни представители гласуваха „за", а 150 бяха „против".
На този фон от ДПС-ДПС решиха да оттеглят подкрепата си за кабинета „Желязков". Това се случи във вторник, след съвместно заседание на парламентарната група и Централното оперативно бюро. Мотивите - институциите се използват за репресии, а съдебната система била все по-зависима.