• 16 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7224
  •  GBP / BGN 2.2844
  •  CHF / BGN 2.1121
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Решенията на американския президент и отговорът на Китай и Европа

Решенията на американския президент и отговорът на Китай и Европа
Гости са икономистите Георги Вулджев и Петър Ганев

/КРОСС/ Цел на американската администрация е мащабна реиндустриализация на САЩ. Това отбеляза в студиото на БНТ "Денят започва" икономистът от ЕКИП Георги Вулджев в коментар на разгарящата се търговска война между САЩ и Китай.

"През последните няколко десетилетия, особено от началото на 21 век, откакто Китай влиза в СТО, САЩ губи страшно много като промишлени работни места, като промишлено производство, което се изнася на много други места, най-вече първоначално в Китай. И на практика, към 2000 година САЩ е 25% от промишленото производство в света, сега вече е 16%, докато Китай вече е приблизително една трета. Това, което е по-съществен проблем за САЩ, е, че те стават зависими през последните десетилетия във военно-промишления си комплекс от държави като Китай. Ако погледнем като цялост на снабдителната верига на американската армия, в зависимост от това как се правят изчисленията, едни 20-25% са зависими от внос от Китай. Ключови компоненти като полупроводници, най-различни видове микрочипове - там зависимостта е над 40%. Очевидно, ако си в такава ситуация като САЩ и ако продължава траекторията на икономическото развитие в същата посока, ти в един момент ставаш зависим военно от най-големия си конкурент на глобалния ниво", обясни Вулджев.

Той добави, че износът на промишлени мощности извън САЩ е довел до загуба на работни места в много щати, които сега са гласували за Доналд Тръмп:

"Не трябва да забравяме, че избирателната база, ядрото на избирателите на Доналд Тръмп са такива хора, които са загубили от тази глобализация и този износ на промишленост."

Икономистът от ИПИ Петър Ганев се съгласи, че една от очевидните цели на Тръмп и неговата администрация е реиндустриализация.

"Втората цел е да се вдигнат приходите, които идват от митата, облагайки външната търговия. Третата цел, което е също обичайна цел във всяка една такава война, е да се постигне по-добри условия за износ на американски стоки, което вече се надгражда и с цели в сферата на отбраната, т.е. да се използва като инструмент за преговори. Тези три цели се самоизключват много често, противоречат се, затова ми се струва, че е невъзможно да бъдат постигнати в тяхната цялост. Няколко от тях могат да бъдат постигнати в някаква степен, най-вероятно през преговори и намиране на по-добри условия там. Но да се мисли, че може голяма част от приходите в бюджета отново да започнат да идват както преди 100 години от мита, това по-скоро не може да се случи. И темата за връщането на работните места в промишлеността е на ръба на невъзможно", коментира Ганев.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.