• 01 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8826
  •  GBP / BGN 2.3588
  •  CHF / BGN 2.0780
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

15 държави подписаха най-голямата сделка за свободна търговия в света

15 държави подписаха най-голямата сделка за свободна търговия в света

/КРОСС/ 15 азиатско-тихоокеански държави подписаха днес най-голямата сделка за свободна търговия в света, разглеждана като огромен преврат от страна на Китай за разширяване на влиянието му.

Регионалното всеобхватно икономическо партньорство (RCEP) включва 10 икономики от Югоизточна Азия, заедно с Китай, Япония, Южна Корея, Нова Зеландия и Австралия, като членовете представляват около 30% от световния БВП, съобщава АФП.

Предложена за първи път през 2012 г., сделката беше окончателно приключена в края на срещата на върха в Югоизточна Азия, докато лидерите настояха да върнат засегнатите от пандемията икономики в релси.

"При настоящите глобални обстоятелства фактът, че RCEP бе подписана след осемгодишни преговори, носи надежда и лъч светлина сред облаците", каза китайският премиер Ли Къцян след виртуалното подписване. "Това ясно показва, че многостранността е правилният път и представлява правилната посока на глобалната икономика и напредъка на човечеството."

Споразумението за намаляване на митата и стартиране на търговия с услуги в рамките на блока не включва САЩ и се разглежда като водеща от Китай алтернатива на вече несъществуващата търговска вашингтонска инициатива. RCEP "затвърждава по-широките регионални геополитически амбиции на Китай около инициативата "Един пояс, един път", каза Александър Капри, търговски експерт в Националния университет на сингапурското Бизнес училище, позовавайки се на подписания от Пекин инвестиционен проект за китайската инфраструктура и влияние, обхващащи целия свят. "Това е нещо като допълнителен елемент."

Но много от подписалите сделката се борят с тежки огнища на коронавирус и се надяват RCEP да помогне и за смекчаване на осакатяващите икономически разходи. Индонезия наскоро изпадна в първата си рецесия от две десетилетия, а филипинската икономика се сви с 11,5% на годишна база през последното тримесечие.

"Covid напомни на региона защо е по-належащо от всякога да има положителен икономически растеж", каза Дебора Елмс, изпълнителен директор на Азиатския търговски център, базирана в Сингапур консултантска компания.

Индия се оттегли от споразумението миналата година поради опасения от влизането на евтини китайски стоки в страната. Тя може да се присъедини на по-късна дата, ако реши. Но дори и без Индия сделката обхваща повече от два милиарда души. От решаващо значение е амбицията сделката да помогне за свиване на разходите и за улесняване дейността на компаниите, като им се позволи да изнасят продукти навсякъде в блока, без да отговарят на отделни изисквания за всяка държава. Споразумението засяга интелектуалната собственост, но защитата на околната среда и трудовите права не са част от пакта. Сделката се разглежда и като начин Китай да изготви правила за търговия в региона, след години на отстъпление от САЩ при президента Доналд Тръмп, завършили с оттегляне на Вашингтон от собствения си търговски пакт, Транстихоокеанското партньорство (TPP). Въпреки че американските мултинационални компании ще могат да се възползват от RCEP чрез дъщерни дружества в страните членки, анализатори твърдят, че сделката може да накара новоизбрания президент Джо Байдън да преосмисли ангажимента на Вашингтон в региона.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.