- 22 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8729
- GBP / BGN 2.3155
- CHF / BGN 2.0699
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
След встъпването в длъжност на Тръмп. Отзвукът в Китай: Нова конфигурация на силите
22 Януари 2025 | 10:21
/КРОСС/ Пекин връща жестовете на добра воля, които Тръмп отправи към Китай по време на кампанията си и показва, че е готов за рестарт на отношенията в един по-позитивен дух. Така журналистът от Китайската медийна група Тодор Радев коментира в БНТ "Денят започва" присъствието на вицепрезидента на азиатската страна Хан Джън на церемонията по встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.
Това е първото подобно присъствие на високопоставен китайски представител в историята на двустранните отношения и в този смисъл то е наистина безпрецедентно. Освен това е възможно най-високото ниво, тъй като китайският президент никога не ходи на подобни визити, а винаги изпраща свой представител. Така че посланието е ясно, коментира Тодор Радев.
Той отбеляза, че посланията на Тръмп по отношение на Китай през сегашната кандидат-президентска кампания се различаваха драстично от тези, от първия му мандат.
Достатъчно е само да спомена думите му от негова пресконференция на 17 декември, когато той каза, че Китай и САЩ могат заедно да решат всички проблеми на света. Това е стилът и подходът в китайско-американските отношения, към които Пекин се стреми и които иска да види. Дали обаче САЩ при Тръмп ще влязат, образно казвано, на територията, на която Китай ще чувства най-комфортно и добре, или всичко е маньовър с други цели, все още е рано да съдим, коментира Радев.
Според думите му нюансите в политиката на САЩ при различни президенти не са съвсем маловажни за Пекин.
Има един все още много неясен фактор, чието влияние предстои вероятно да се разгръща на политическо ниво. И не съм сигурен дали в някакъв момент той няма да измести досегашните традиционни предимно идеологически и геополитически съображения в американската политика. И този фактор е визията за китайско-американските отношения на новия тип бизнесмени, основно от технологичните компании, като Илън Мъск, Джеф Безос, Марк Зукърбърг. Промяната в отношението на Тръмп към Китай, поне в продължителното му говорене до момента, може би подсказва, че се задава една подобна промяна. И в Китай, разбира се, това се отчита.