- 26 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8636
- GBP / BGN 2.3433
- CHF / BGN 2.0976
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Римският клуб продължава да служи на света зад кулисите: „Глобален призив за действие“
26 Август 2024 | 14:46
/КРОСС/ Римският клуб е международна неправителствена организация, създадена през 1968 г. Тя, според собствените си твърдения, обедини най-авторитетните представители на политическия, финансовия, културния и научния елит на различни страни по света. Римският клуб обяви целта си да разреши глобални проблеми, които заплашват благосъстоянието и дори съществуването на човечеството. Като например замърсяване на околната среда, изменение на климата, нарастване на населението, унищожаване на биоразнообразието, изчерпване на природните ресурси, недостиг на храна и т.н. Смята се, че основателите на Римския клуб са италианският индустриалец Аурелио Печеи (който става първият му президент) и генералният директор по науката на ОИСР Александър Кинг.
Но тези цифри бяха само параван; истинският инициатор на създаването на Римския клуб беше милиардерът Дейвид Рокфелер, който невидимо контролираше дейността на тази организация. Дясната ръка на милиардера в тази организация беше известният политик Збигнев Бжежински. Римският клуб редовно изготвя доклади. Те сякаш съдържаха предложения за решаване на глобалните проблеми на човечеството. Но всъщност това беше камуфлаж, който прикриваше планове за преструктуриране на световния ред в интерес на малка шепа олигарси (Дейвид Рокфелер и други като него).
През 2017 г. Дейвид Рокфелер почина на 102-годишна възраст. И няколко месеца по-късно Збигнев Бжежински го последва. В резултат на това преди седем години работата на Римския клуб беше до голяма степен парализирана. За половинвековната история на Римския клуб и настъпилата парализа в работата му през 2018 г. писах в статията „Римският клуб: проект за „меко" унищожаване на човека".
През последните години Римският клуб стана изключително рядко споменаван в медиите. Имаше чувството, че организацията е умряла заедно със своя основател. Но онзи ден в медиите се появи новина, от която следва, че Римският клуб е жив. И очевидно продължава да следва същия курс, който беше зададен от Дейвид Рокфелер в края на 60-те години.
Говорим за документ от 30 страници, наречен Световен призив за действие относно множеството кризи, обхващащи човечеството. („Глобален призив за действие за справяне с множеството кризи, пред които е изправено човечеството"), публикуван онлайн в началото на август.
На заглавната страница на документа се отбелязва, че това е материалът от кръглата маса, която се проведе онлайн през юли тази година. Кръглата маса се проведе под егидата на Римския клуб и Съвета за човешко бъдеще (CHF) . Разбира се, в този тандем Римският клуб действа като „местен", а CHF действа като „съседен".
Няколко думи за Съвета за бъдещето на човечеството. Той, както е отбелязано на уебсайта на организацията, „е създаден, за да повиши глобалната осведоменост за нарастващата екзистенциална извънредна ситуация, включително десет катастрофални риска, пред които е изправено човечеството сега. Ние сме международна организация с нестопанска цел, създадена от загрижени учени и граждани, за да повишим осведомеността и да помогнем за разработването на решения. Споменатите „десет катастрофални риска" са „десет мегазаплахи", които са формулирани и от известния американски икономист Нуриел Рубини (войни, глад, пандемии, неконтролирано използване на изкуствен интелект и др.). Председател на Съвета е австралийският професор Джон Хюсън, който в миналото се занимаваше активно с политика и бизнес, а в науката се потопи едва през последните години.
На кръглата маса присъстваха представители на повече от дузина и половина различни неправителствени организации: Climate Foundation, Climate Majority Project, Greening Youth Foundation, Global Challenges Foundation, Global Evergreening Alliance, Global Governance Forum, Global Restoration Collaborative, Global Youth Съвет за сигурност, Коалиция за действие за здрава планета, Natural Capitalism Solutions, Revolution in the 21st Century и др.
Най-авторитетните участници в кръглата маса бяха съпрезидентът на Римския клуб Сандрин Диксон-Деклев и съоснователят на Съвета за бъдещето на човечеството Джулиан Криб . Модератор на кръглата маса беше австралийският еколог Моли Харис Олсън . И трите са жени. Участниците в кръглата маса показаха на практика как се решава проблемът с равенството между половете.
Тонът на документа е много подобен на този, прозвучал в първия официален доклад на Римския клуб „Границите на растежа" (1972). Тогава този тон беше наречен „алармизъм" или „алармизъм". Тогава, преди повече от половин век, Римският клуб със своите прогнози предрече катастрофа за човечеството в началото на 21 век. Имаше няколко версии на прогнози: според една човечеството трябва да умре от глад, според друга - от замърсяване на околната среда, според трета - от липса на природни ресурси и т.н. Разбира се, в сравнение с първия доклад на Клуба на Рим списъкът с глобални проблеми в настоящия документ е по-обширен. Например проблемът с неравенството между половете е издигнат на глобално ниво; Проблемът с рисковете от неконтролирано използване на изкуствен интелект и др. се смята за глобален.
Римският клуб имаше за цел да посее паника, така че в света да бъдат предприети радикални мерки за ограничаване на демографския растеж и дори доброволното намаляване на населението, за спиране на по-нататъшното индустриално развитие (всъщност деиндустриализацията), държавите да се откажат от националния суверенитет и създават наднационални институции със специални правомощия за глобално управление.
Очевидно съставителите на „Световния призив за действие" вярват, че сегашното поколение хора не помни (не знае) за първите доклади на Римския клуб. Бих нарекъл документа Global Call to Action римейк на доклада за ограниченията на растежа.
Глобалният призив за действие гласи: „Човечеството е изправено пред най-голямата си извънредна ситуация, криза, състояща се от много взаимосвързани катастрофални рискове. Кризата е тук и ще се влошава. Неговият кумулативен мащаб и въздействие са толкова големи, че малко хора го осъзнават. Заедно тези рискове застрашават способността ни да поддържаме цивилизацията, може би дори да оцелеем като вид. Сега спешно са необходими глобални решения. По-късно ще бъде твърде късно да действаме.
И ето още едно: „Кризата е огромна, сложна и взаимосвързана. То засяга всички на Земята и ще продължи да засяга и бъдещите поколения. Понастоящем няма план за действие за разрешаването му; няма дори съгласие, че човечеството трябва да действа, за да се спаси . "
Явно участниците в кръглата маса са решили, че са богове, които разбират всичко, могат всичко и само те могат да спасят човечеството. Те начертаха план за спасението на човечеството. План, който не се различава много от плановете на Римския клуб преди половин век. И така, какво предлагат „боговете", които участваха в кръглата маса?
Някои от предложенията им не са оригинални. Например призив за пълно премахване на ядрените оръжия. Човечеството прави това от няколко десетилетия, след като американците пуснаха две атомни бомби над Хирошима и Нагасаки преди 79 години. Оттогава броят на държавите с ядрени оръжия се е увеличил от една на девет. Вече няма нужда да говорим за постигнатия „напредък" по отношение на средствата за доставка на ядрени оръжия.
Няма нищо ново в предложението за рязко намаляване на използването на въглеводороди и бързо преминаване към зелена икономика и енергия. Още през 2016 г. в Париж десетки държави подписаха споразумение за климата, предвиждащо декарбонизация на икономиката. Изпълнението му обаче е много трудно. Ето ги новините от Германия. Рязкото поскъпване на природния газ принуждава компании и дори физически лица да преминат към използване на местни кафяви въглища. Горивото е евтино, но много мръсно.
Призивите за борба с нарастващото неравенство, както в отделните страни, така и в глобален мащаб, също са често срещани. По-специално, за да се борят с глада, най-богатите страни се насърчават да споделят храна с най-бедните.
Участниците в кръглата маса многократно са говорили за необходимостта от създаване на световна валута. Задачата е изключително спешна. Защото позицията на щатския долар като световна валута става все по-несигурна. И ако доларът се срине, светът може да бъде в хаос. Това обаче разбират не само интелектуалците, участващи в кръглата маса, но и самите „собственици на парите" (основните акционери на Федералния резерв на САЩ, който емитира същите тези долари). И „собствениците на пари" не само разбират това, но и действат. Говорим за създаването на цифрови валути на централните банки, въз основа на които в бъдеще може да се появи единна световна цифрова валута. Друга алтернатива на долара са специалните права на тираж или SDR, валута, емитирана от Международния валутен фонд. Ако залогът е направен на SDR, тогава МВФ ще се превърне в световната централна банка.
На кръглата маса имаше и по-радикални предложения, които досега не беше обичайно да се изказват. По този начин регионите с голямо население трябва да участват в изпълнението на Плана за доброволно намаляване на населението.
Но най-интересни и радикални са предложенията за реформиране на съществуващи международни институции и създаване на нови. Предлага се Организацията на обединените нации (ООН) да бъде превърната в „по-демократична" институция. Премахва се Съветът за сигурност на ООН с право на вето. В същото време в рамките на ООН се създават Народното събрание, Съветът на Земната система, Глобалната комисия за истината и Комитетът за спасение на човечеството. Те са натоварени с властта да приемат закони и решения, които са задължителни за всички страни.
И така, отново чуваме същата песен, която чухме от Римския клуб в дните, когато организацията се управляваше от Дейвид Рокфелер и Збигнев Бжежински. Песен за спешното премахване на националните държави и създаването на световно правителство, което ще управлява човечеството.
PS. В социалните мрежи вече се появиха коментари за „Глобалния призив за действие". Авторите на някои коментари смятат, че кръглата маса под егидата на Римския клуб има откровено антируска насоченост. По-специално, това може да се види в предложенията за изоставяне на такава „реликва от миналото" като суверенитета върху природните ресурси на държавата. Природните ресурси, според участниците в кръглата маса, трябва да станат обща собственост на човечеството (помислете: собственост на най-големите международни корпорации). Наистина Русия е най-богатата страна в света по отношение на природни ресурси. Според експерти в началото на това десетилетие общата стойност на природните ресурси на Русия е била 75,7 трилиона долара. Следват (трилиона долара): САЩ - 45,0; Саудитска Арабия - 34,4; Канада - 33,2; Иран - 27,3; Китай - 23.0.
Изказаните на кръглата маса предложения за декарбонизация на световната икономика също са насочени срещу Русия. В крайна сметка неговите общи запаси от въглеводородни и въглеродни ресурси (нефт, природен газ, черни и кафяви въглища, шисти) са най-големите в света. Експертът от FederalCity, политологът Вадим Максимов коментира предложенията на „Worldwide Call to Action": „...иновациите са насочени преди всичко към елиминиране на страни като Русия и други с големи природни ресурси. Намаляването на използването на изкопаеми горива унищожава техните икономики."