• 04 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7625
  •  GBP / BGN 2.3239
  •  CHF / BGN 2.0506
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Как менюто в училищните столове може да стане по-здравословно?

Как менюто в училищните столове може да стане по-здравословно?

/КРОСС/ Промени в наредбата за здравословно хранене в училищата, предлагат здравните власти. Причината е нужда от актуализация на сега действащите норми. Сред идеите е в менюто на учениците да има поне по 3 различни плода и по 3 различни зеленчука седмично. Увеличава се дневното количество сирене - от 30 на 35 грама.

Включват се и прясно и кисело мляко с по-висок процент масленост. Риба се консумира веднъж в седмицата и трябва да е прясна и само по изключение замразена, но не и консервирана или осолена.

Предложенията идват на фона на тревожни тенденции в храненето на най-малките. Всяко второ дете, например, не приема всекидневно пресни плодове и зеленчуци и консумира повече от три пъти седмично подсладени храни и напитки.

Едно от 4 деца пък приема по-често от три дни в седмицата солени снаксове.

Като майка на 3 деца Йоанна Лечева се опитва да ги учи на здравословни навици. От безплатните закуски - малкият ѝ син предпочита плодовете и млякото. В петък обаче получaват бисквити и меденки.

А в лавката - предлаганите продукти са далеч от здравословни.

„Всички напитки с оцветители нямат работа в тази среда", коментира Йоанна.

Освен плод и мляко, безплатните закуски включват и пакетирани храни, казват учители.

За мен те са разнообразни, здравословни и много по-добър вариант от нездравословните храни, които децата консумират", коментира началният учител Бояна Илиева.

Освен безплатна, има опция и за платени закуска и обяд - с купони. Приготвят се от външна фирма. И докато за обяда има готвена храна, платената закуска включва и понички или пица.

В Ямбол храненето най-често също се осигурява чрез кетъринг.

„Днес яденето е печено бутче с варени картофки и крем какао", казва Ганка Иванова, кухненски работник.

„Менюто е съобразено, здравословно, по рецептурник", коментира Румяна Тропчева, директор на ОУ" Николай Петрини" в Ямбол.

Сега действащата наредба не урежда изрично правила и за кетъринг фирмите, казват експерти. С предложенията това ще се промени.

„В новата наредба има много по-ясни разписани изисквания към всяка група храни. Например рибата да е без кости, месото да е без сухожилия и видими мазнини. Много се надявам това по-детайлно разписване на изискванията да доведе и до добър краен резултат и отпадане на някои нездравословни продукти", коментира проф. Веселка Дулева от Националния център по обществено здраве и анализи.

Докато промените станат факт, родителите апелират да се помисли и за децата с хранителни непоносимости и алергии.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.