-
28 Май 2025 |
USD / BGN 1.7282
GBP / BGN 2.3289
CHF / BGN 2.0887
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ

18 Април 2025 | 12:00

/КРОСС/ България е поискала да оттегли молбата си до Европейската комисия за плащане на втория транш по националния План за възстановяване и устойчивост, съобщиха за БНР от Комисията.
Искането е отправено вчера след съгласуване с Комисията. Вчера вицепремиерът Томислав Донвев заяви, че правителството ще изтегли от подаденото през октомври 2023 г. искане за второ плащане за 653 млн. евро, ще го преработи и ще го подаде отново. По този начин управляващите ще се опитат да спасят парите по втория транш, които преди месеци изглеждаха загубени.
От Комисията потвърдиха, че на 16 април България е подала молба за преразглеждане на националния план. София иска също да добави в плана глава за механизма REPowerEU. Предложението за REPowerEU съдържа 3 нови реформи и 4 инвестиции, като от инвестициите има три нови и една увеличена.
Предложените реформи имат за цел да засилят рамката за управление за енергийната бедност и да подготвят либерализирането на пазара на дребно, да направят по-прозрачни процедурите за свързаност за нови възобновяеми енергийни източници и капацитета за съхраняване, да подобрят функционирането на пазара на балансиращата енергия, да улеснят разгръщането на мерките в отговор на търсенето.
Предложението включва инвестиции в сфери като развитие на информационна система за идентифициране на енергийно бедни и уязвими домакинства, насърчаване на използването на възобновяема енергия и електромобили в социалните услуги, както и осигуряването на допълнително пространство за съхраняване на електроенергия чрез увеличаване на сега съществуващата инвестиция по механизма RESTORE.
България предлага също така да отмени или измени няколко мерки в плана си, като същевременно не се отказва да запази предназначените за нея пари по механизма за възстановяване и устойчивост.
Комисията ще продължи да работи с българските власти върху преразглеждането на националния план и ще оцени дали след промените той продължава да изпълнява критериите на механизма.
Планът за възстановяване и устойчивост на България включва редица инвестиции и реформи, припомнят от Комисията. Той е финансиран с безвъзмездни средства в размер на 5,69 милиарда евро.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
28 Май 2025 | 19:06
Наталия Киселова се срещна с представители на Национална асоциация на председателите на Общински съвети в Република България28 Май 2025 | 17:34
Възстановено е движението по път I-3 Плевен – Златна Панега в участъка Телиш – Радомирци28 Май 2025 | 17:19
Заместник-министър Тошев: Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа28 Май 2025 | 17:04
Д-р Джема Грозданова: Време е да се финализира процедурата за избор на омбудсманПОЛИТИКА