• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Интервю с Галя Кондева, служебен министър на здравеопазването

Интервю с Галя Кондева, служебен министър на здравеопазването
Служебният министър даде интервю за БТВ, „Тази сутрин“

/КРОСС/  Водеща: В минутите след 8 продължаваме с голямата тема за здравеопазването. И наш гост е Галя Кондева, служебен министър. Добро утро.

Галя Кондева: Добро утро.

Водеща: Очевидно мандатът ви, д-р Кондева, като служебен здравен министър е на своя финал. Готова ли сте за втори?

Галя Кондева: Идвайки насам тази сутрин, това беше въпрос, на който най-трудно намирах отговор. Тъй като Министерство на здравеопазването е институция, в която въпросите, които трябва да се решават, са изключително много и е една изключително чувствителна тема за обществото. През последните пет години са се сменили мисля, че шест или седем министъра, една голяма част от тях служебни и за съжаление много от въпросите, които е трябвало да се решават, са оставали неразрешени, не знам по каква причина. Така че за мен по-важно в случая е да продължат политиките, да продължи приемствеността. Започнати са много положителни промени, имаме много добри идеи, наследени съответно и от предишни управления на министерството. Така че дали аз ще продължа или някой друг, в случа може би не е толкова важно. Важно е наистина да има стабилност и спокойствие в системата, да се продължава с политиките, които са започнати по Плана за възстановяване, по идеите за детската болница, по насърчаването на специализациите. Изобщо неща, за които говорим напоследък постоянно.

Водеща: Служебният премиер Главчев вчера каза, ако президентът ми предложи, аз ще остана премиер. Говорил ли е с вас, вие ще останете ли министър на здравеопазването? Ако ви зададе този въпрос, какъв отговор ще му дадете?

Галя Кондева: Към днешна дата не е говорено с мен, не съм получила предложение. Виждате колко е динамична обстановката, така че не мога да се ангажирам с някакъв отговор, при условие че предложение не е отправено.

Водеща: За себе си, имате ли енергия, желание и остава ли ви се да я вършите тази работа докато дойде редовна власт?

Галя Кондева: Ами аз приех това предизвикателство с ясната отговорност и най-вече заради експертизата, която имам в здравеопазването през годините. Мисля, че с екипа, с който работихме, успяхме да създадем едно здраво ядро. Така че ако все пак се отправи такова предложение, по-скоро да.

Водеща: Сега, за да си представим колко сериозна е политическата криза, кои са да речем трите най-тежки последствия от липсата на редовна власт в здравеопазването? Можете ли да ги формулирате?

Галя Кондева: Ами аз точно това си мислех, че ще направя списък с въпроси нерешени през последните пет-десет години. Единият от тези въпроси е проблемът с кадрите. Знаете много добре, че имаше период от 2000 година насам, в който дари специализациите не се осъществяваха както трябва. Проблемът със сестрите, с броя на сестрите, с тяхното трудово възнаграждение - това са проблеми, които стоят от 2000 година, които до 2015-та определено като брой прием са намалявали значително. Примерно от 1999 година са били 1680 някъде там завършилите с тази специалност медицински сестри, докато към 2014-та те са стигнали до 280. Този недостиг в момента много трудно се преодолява, въпреки че определено вървим към повишаване на броя.

Водеща: Всеки, който му се наложи да прекрачи прага на болница, усеща колко натоварени са и лекарите, и сестрите, и санитарите ...

Галя Кондева: Напрежението е огромно.

Водеща: /.../ възможността да вършат адекватно работата си в момента.

Галя Кондева: Знаете, че без човешки ресурс, няма как да се решат тези неща. Друг проблем е свързан с, който е от по-скоро, свързан с ПВУ, в който има много процеси, които биха били добре, ако се завършат успешно, защото там се касае основно за финансиране и то сериозно финансиране - в областта на онкологията, в областта на психиатрията, в областта на детското здраве. Така че това е нещо, което би трябвало да завърши успешно. Изгубихме вече един проект за съжаление, така че поне тези...

Водеща: На каква стойност и какъв беше този проект?

Галя Кондева: Това беше проектът за протонния център. Над 100 милиона евро.

Водеща: Колко пари са заложени сега на карта?

Галя Кондева: Сега в момента имаме проекта, който е за подкрепа на онкологичната помощ, той е 124 милиона лева. Имаме проекта в детското здраве за оборудване, той е над 100 милиона, имаме проекта в психиатрията и все още се довършва проекта за спешната помощ, който също е от доста се наложи да искаме удължаване, за да можем да ползваме финансирането за изграждане и подобряване на условията в спешната помощ.

Водеща: Понеже все говорим за недостиг на средства в здравеопазването, особено в спешната помощ. Какъв е рискът, колко съществен е рискът тези пари да не стигнат до нашите лекари, нашите болници?

Галя Кондева: По отношение на проекта в спешната помощ, той по-скоро е насочен към изграждане на добри условия и бази, ремонт, реконструкции. В момента, особено след постановлението за диспропорциите, медиците и персоналът в спешната помощ е с едни от най-добрите възнаграждения в бюджетните второстепенни разпоредители.

Водеща: Те и условията, в които работят са не по-малко важни, затова ви питам - има ли риск тези пари да бъдат загубени?

Галя Кондева: Не би трябвало да бъдат загубени, защото вече процедурата е стартирана, заявени са средствата. Така че тези пари няма да бъдат загубени. В краен етап сме и това е етапът на качване на поръчката.

Водеща: Сега към голямата тема, която по някакъв начин беляза и вашия първи мандат - детската болница. Кой ще е стопанинът на детската болница?

Галя Кондева: Детската болница е темата, в която наистина много усилия полагаме в момента, за да продължи този проект. Реално изграждането е след решение на МС, съответно имаме съответни решения от НС, имаме вече 100 милиона, те са по-малко, но бяха отделени тези пари именно за изграждането на този обект. Теренът е известен, вървят паралелно всички действия по изграждането, които включват освен разрушаването и построяването, това е капацитет, структура, оборудване. На този етап в момента вървим по план график, който сме представили, според който план трябва да приключим август 2028-ма, тоест да отвори врати тази детска болница. И в момента основния въпрос, по който работим е капацитета и структурата на това лечебно заведение, защото това ще бъде в основата за продължаване на всички останали етапи по изграждането.

Водеща: А за да съществува, тя все пак трябва да има собственик. МЗ, инвестиционната компания, кой формално ще стопанисва лечебното заведение?

Галя Кондева: В момента цялото това стопанисване, целия процес върви през Здравната информационна компания за детско здраве, за детска болница. Тя затова е и учредена, с тази цел е учредена. Средствата, които разполагат са при нея и всички договорни отношения с Европейска инвестиционна банка и с консорциума избран от нея за консултантски услуги, са със Здравната инвестиционна компания. Естествено принципалът на Здравната инвестиционна компания е Министерство на здравеопазването и реално носи отговорност.

Водеща: Е министерството. Въпросът е кой трябва да направи постъпките лечебното заведение да получи разрешение да функционира?

Галя Кондева: Естествено Министерство на здравеопазването. Всички нови лечебни заведения, нови дейности се разрешават първоначално от МЗ, когато става въпрос за ново лечебно заведение, след решение на МС започва да функционира.

Водеща: Започнал ли е процесът, в който тази болница да поиска своето разрешение, от МС, да функционира?

Галя Кондева: За да поиска това разрешение, тя трябва да извърви този дълъг път, който в момента сме в началото, а именно определяне на структура, на капацитет, персонал. И тогава вече може да работи по документалната част. Това ще е един период може би от една-две години, в които ние така сме си поставили амбицията съвместно с широко обществено обсъждане, най-вече и нашия обществен съвет, който ползваме като консултант, експертните съвети, да можем да определим тези параметри, за да може съответно да се иска и документално това...

Водеща: Това разрешение. Възможно ли е обаче през този период, защото това разрешение все пак, независимо че става въпрос за Националната детска болница, минава през оценка, има ли необходимост, необходимостта, капацитета от детски легла да бъде запълнен и да няма подобна възможност да получи разрешение нашата болница?

Галя Кондева: В момента с първоначалния доклад, който сме получили от консултантския консорциум, се предвижда да има 404 легла, като са разпределени в 24 клинични структури - клиники и отделения. Вчера и в петък също, тъй като тази тема беше много подборно представена от консорциума на съвместна среща между нас и обществения съвет, много беше дискутирана, тъй като както казахме, тя е основополагаща. Включително и тези въпроси, които вие задавате, защото тези 404 легла са постигнати като предложение след един много подробен анализ от страна на консултантите, по отношение на това, което имаме като структура в София-град и в Югозападен и Централен район. Това, което се отчита като клинични пътеки, заложени са съответни коефициенти, използван е и модел, за да може да се оценят всички тези потребности. И след разговори и отново преценка, стигнахме до извода, че може би нашето предложение в момента към тях, което изпратихме вчера, е за 422 легла. Обсъжда се също и вариант за необходимостта от детска психиатрия. Но това беше една от първите срещи. Тези разговори продължават, сега на 8-ми отново ще има онлайн консултация с всички участници ангажирани в момента с този процес. И до края на месеца ще имаме и обсъждане. Така че този въпрос ще продължи да бъде анализиран много детайлно. На този етап в София има 13 лечебни заведения, които осъществяват различни услуги по отношение на детските нужди и здраве.

Водеща: Въпросът е, ако Върховният административен съд уважи жалбата на Търговска лига и им даде зелена светлина, това всъщност автоматично ще им даде зелена светлина да реализират проекта си - нали така?

Галя Кондева: Да. Всъщност не знам, вероятно да.

Водеща: Ами да, в правния мир решението на ВАС, това означава 13 отделения с детски профил. Те възможно ли е да изчерпят капацитета, който има необходимост тук в София?

Галя Кондева: Доколкото си спомням в тяхното заявление имаше предвидени само 40 легла за детско здраве. Впоследствие те така в публичното пространство обявиха, че биха се отказали от проекта за включване на детски отделения. Така че нека да изчакаме да видим как точно ще протече процеса. Но идеята за новата болница е това да бъде една нова болница с интегрирана услуга и ние в момента по-скоро сме насочени към това какъв тип промени трябва да осъществим в нашето законодателство, в нашите нормативни уредби, защото наистина идеята е много добра. Но на този етап, ако трябва днес да стартираме процеса, тя е в голям процент неприложима за нашите условия.

Водеща: Само на финала на тази част от разговора ни, спомняме си, че премиерът Главчев беше подал сигнал до ДАНС да разследват как МС под негово ръководство сте разрешението, решението за даване на зелена светлина на Търговска лига. Вие изяснихте ли си този процес във взимането на това решение, имаше ли анализ дали са в конфликт двата проекта - на Търговска лига и Националната детска болница?

Галя Кондева: Взимането на такова решение е абсолютно нормативно регламентирано и анализът по отношение на достатъчност, необходимост, се извършва на етап становище от ИА „Медицински надзор". След като е получено това становище, след като са събрани всички документи, въпреки че законодателно това би трябвало да отнеме 75 дни, тези процеси продължават повече от шест месеца - точно заради анализите, допълнителните документи. Така че по отношение на процедурата, тя е спазена. Тя е спазена. Тук вече въпросът е наистина дали обществото не даде достатъчно гласност, че не е анализирано. Наистина това беше първото нещо, което, едно от първите неща, които направихме вследствие на това, че законодателно всичко е наред. На този етап може би наистина в София, макар на пръв поглед да изглежда, че нямаме детско здраве, ние имаме абсолютно всички структури. За съжаление те са пръснати в както ви казах, в...

Водеща: Вас викаха ли ви в ДАНС по този въпрос?

Галя Кондева: Не, не.

Водеща: Не сте давали обяснения?

Галя Кондева: Не.

Водеща: Добре. Много са въпросите и всички аспекти на разговора свързан с детската болница, но понеже времето ни е ограничено, да разгледаме и други теми, свързани със здравето на всички нас. Един казус, който сега през лятото някак си още повече виждаме неговите измерения и проблеми. В дискотеките преди даваха рози, сега знаете ли какво продават и какво подаряват мъжете на дамите?

Галя Кондева: Ами за съжаление заради работата не съм посещавала през последните четири месеца, но пък за сметка на това постоянно пристигат сигнали, медиите постоянно излъчват какво се случва, така че наистина проблемът с продажбите на райски газ под различни форми и съответните други устройства, е много наболял като тема за нас, за обществото, като проблем, който търси решение. И ние го обсъждахме освен в институцията, защото там също се получават много сигнали. И в здравна комисия, и като отговори към НС.
Водеща: Знаете ли, няма голям клуб, в който да не се предлага свободно и спокойно тези балони с райски газ?Това няма как да се случва без съдействието на държавните институции, ще се съгласите нали?

Галя Кондева: Съдействие не бих казала, защото този процес по вноса на райския газ, той е регламентиран как се извършва. По-скоро за мен лично проблемът тук може би е в контрола.

Водеща: Това не е ли съдействие, липсата на контрол?

Галя Кондева: И в това, че ние вървим в една последователна посока през последните години по отношение на ограничаване, даже до забрана за продажбата ва райски газ в дискотеките и в ...

Водеща: Ама ние вървим, ама животът показва друго. Има недостиг освен на медицински сестри и на момичета, които да работят като балонеси. Търсят се с обяви.

Галя Кондева: Точно затова се предприемат в момента и тези мерки, защото една от причините визирани в този процес за това разпространение масово, беше забраната, включваше до 18-годишна възраст. Което се оказа неработещо, защото дори да бъде регистрирано, винаги се излиза с факта, че ами ние сме го продали на над. Точно в тази посока са и двете промени, които в момента се предвиждат в закона - от една страна тази забрана да обхване всички възрастови групи и от друга страна, санкциите по отношение на нарушенията да бъде значителна. Тук лошото е донякъде, че райския газ е разрешен за употреба в хранително-вкусовата промишленост и няма как да се въведе забрана за тази промишленост. Това е регламентирано в регламента.

Водеща: Имате ли заявена воля от страна на народните представители да ви съдействат бързо да влезе в сила тази промяна?

Галя Кондева: Абсолютно. Тази подкрепа е дадена от всички народни представители в самата здравна комисия и искрено се надявам, че ще успеят и в рамките на зала за приемат тези промени.
Водеща: Това реалистично ли е да се случи преди ваканцията им?

Галя Кондева: Реалистично е.

Водеща: Защото е важно за ваканцията и след това на всички хора да се ограничи тази употреба.

Галя Кондева: За всички е важно. Този проблем е излязъл извън контрол, проблемът е съществен.

Водеща: Моля ви на финала на нашия разговор за кратки отговори на следващите въпроси. Защо когато трябваше да лети хеликоптерът се оказа в невъзможност заради технически преглед и как ще бъде преодолян този казус? Защото имаше две жертви за съжаление в Стара планина, които отиде военен хеликоптер отново при тях.

Галя Кондева: Това, че имаме в момента един хеликоптер е чудесно и той изпълнява всяка една мисия, която е в неговите технически характеристики. Но спешната въздушна помощ, това е идеята, тя е система. Затова очакваме и следващите хеликоптери, затова изграждаме площадки. На нас ни трябват от шест до осем хеликоптера, за да можем да покриваме страната, за да можем да извършваме повече мисии, за да можем...
Водеща: Кога идват следващите?

Галя Кондева: До края на годината идват следващите два хеликоптера.

Водеща: Защо сменихте директора на хематологията в София?

Галя Кондева: На хематологията?

Водеща: Да, на болницата в, в сайтовете четох, ще ви цитирам.

Галя Кондева: Може би имате предвид онкологията?

Водеща: А онкологията, извинете.

Галя Кондева: Защото аз самата бях директор на хематологията.

Водеща: Да, извинете, онкологията.

Галя Кондева: Аз това искам да кажа много ясно, че проведохме над 20 конкурса. Имаме само няколко смени на директори и то основно по две причини - едната е по тяхно желание, другата е когато са установени чрез одит съществени нарушения, включително и финансови. В случая с директора на болницата по онкология, това е по лична негова молба.

Водеща: Преди изтичането му на мандата, той е помолил да бъде сменен?

Галя Кондева: Да, имаме заявено желание, входирано. Обсъждахме, говорихме, аз съм работила с директора на това лечебно заведение в продължение на две години, познаваме се лично. Така че този въпрос, за съжаление той е в тази група по лична молба. Или по-скоро за добро.

Водеща: Кои са лечебните заведения в най-тежко финансово състояние в момента, ключовите болници в държавата, които най-много са закъсали финансово?

Галя Кондева: Ние сме ги квалифицирали в три групи. В положение за съжаление в момента е болницата в Лозенец. Там нещата са излезли извън контрол от края на 2022 година, когато са регистрирани мисля, че над 38 милиона финансова загуба. Но след края на 2022 година до 2024 година тази загуба достига до 94 милиона. В момента търсим варианти, за да можем да стабилизираме финансово лечебното заведение, което е много трудно. Това беше и причината за смяна на ръководството. Така че другите болници...

Водеща: Ресурс откъде и как може да се стабилизира финансово болницата?

Галя Кондева: За щастие ББР предлага в момента едни доста добри условия за кредитиране. Това е едната възможност. Другата е естествено държавна субсидия. Така че обсъждаме в момента тези възможности.

Водеща: Добре. Действително страшно много проблеми в здравеопазването. И едно решение обаче на финала, което е важно, защото е свързано със спасяване на човешки животи. Център по кръводаряване отваря в Бургас, това е голяма стъпка, защото в Бургас нямаха до този момент възможност къде да се дарява кръв. Какво означава за всички хора, които искат да помогнат оттук нататък?

Галя Кондева: Финансирането за центъра в Бургас е осигурено. Там се прие министерско решение, даден е старт на процедурата. До един месец ще бъдат назначени до девет служители, които да организират обществените поръчки по ремонта и обзавеждането. Сградата е осигурена от община Бургас, оборудването също финансово е осигурено. Така че на този етап просто трябва да се работи и да се спазва графика, така че 2025 година центърът да заработи в пълен обем.

Водеща: Ами добре, благодаря ви за този разговор. Очевидно с нагласата и разговора със самата себе си, че ако се налага ще поработите още малко на поста служебен министър на здравеопазването.

Галя Кондева: И аз благодаря.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.