• 08 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7625
  •  GBP / BGN 2.3196
  •  CHF / BGN 2.0829
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 17°C

Министър Цоков: Двойно се увеличава финансирането на българските експедиции и проучвания в Антарктида

Министър Цоков: Двойно се увеличава финансирането на българските експедиции и проучвания в Антарктида

/КРОСС/ Осигурено е двойно увеличение на финансирането на българските експедиции и проучвания в Антарктида. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при честването на третата годишнина от придобиването на научноизследователския военен кораб „Св. св. Кирил и Методий" (НИК).

„В момента се изпълнява второто издание на програмата за полярни изследвания, като за периода 2022 - 2025 г. е осигурено двойно по-голям бюджет спрямо предходния период", посочи министър Цоков. За трите години по програмата се предоставят почти 11 млн. лева за научни проучвания на Антарктида и Арктика.

Научноизследователският кораб представлява допълнителен модул на Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски", създадена през 2018 г. Обектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура, която се финансира от Министерството на образованието и науката. В консорциума й участват Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Българският антарктически институт.

С придобиването на кораба се отвори нов хоризонт и потенциал за разширяване на научните изследвания. С негова помощ не само се изпълняват научни проекти в Южния океан, но и се подпомага логистично строежът на нова модерна лаборатория на о-в Ливингстън, където е ситуирана Българската антарктическа база, стана ясно по време на събитието. Министър Цоков отбеляза, че страната ни планира да отдели и сериозни средства за новата лаборатория.

„Включването на военния кораб в полярните изследвания повиши значително качеството на научната работа не само на българските изследователи, но и на чуждестранните", посочи министърът. Проучвания се правят основно в областта на геологията, геофизиката, биологията, медицината и екологията.

Още от създаването на базата МОН последователно и устойчиво финансира реализацията на българските антарктически експедиции. Основно подкрепа се предоставя по две линии - чрез Националната програма за полярни изследвания (НППИ) и чрез Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ).

„Радвам се да видя, че има толкова много хора, които са посветени на мисията за Антарктида. Благодарим за Вашата всеотдайност. С всяка експедиция вие, полярниците, споделяте важни научни резултати, които допълват данните за глобалните изменения на климата", посочи министърът и увери, че подкрепата от страна на министерството ще бъде продължена.

Научноизследователският кораб се стопанисва от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров" във Варна.


Пресцентър на МОН

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.