-
19 Март 2025 |
USD / BGN 1.7948
GBP / BGN 2.3262
CHF / BGN 2.0409
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Над 600 души за ден дариха кръв за пострадалите в Република Северна Македония

19 Март 2025 | 17:12

/КРОСС/ Само за ден над 600 доброволци дариха кръв за пострадалите в Република Северна Македония, които са настанени за лечение в България.
Това показват данните за вторник.
Най-много са били кръводарителите в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), където 218 души са изразили желание да помогнат на пациентите от трагичния инцидент в гр. Кочани.
Част от дарителите са превозвани с бусове на НЦТХ от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов", където бе разкрит мобилен пункт, до кръвния център на ул. „Братя Миладинови". Други 68 души са дарили кръв на място в спешната болница. 109 пък са кръводарителите във Военномедицинска академия.
В Районния център по трансфузионна хематология (РЦТХ) Пловдив през вчерашния ден са се явили 112 доброволци. 68 са дарили кръв в РЦТХ Варна, 35 в РЦТХ Плевен и 14 в РЦТХ Стара Загора.
Всички кръвни центрове отчитат, че вълната от съпричастност не стихва и към този момент.
Междувременно трите лечебни заведения, поели грижите за пациентите от Република Северна Македония, отчитат, че няма съществена промяна в общото им състояние.
В УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов" са настанени общо 9 души, като двама от тях са екстубирани, а един е с кислородна маска. Останалите пациенти продължават да бъдат на апаратна вентилация.
Тежко, но стабилно остава състоянието и на останалите пациенти, настанени в МБАЛ-Варна към Военномедицинска академия и УМБАЛ „Св. Георги" - Пловдив.
Пресцентър на Министерство на здравеопазването