• 14 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7601
  •  GBP / BGN 2.3267
  •  CHF / BGN 2.0900
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Мариана Кукушева: Българският хляб е най-евтиният в Европейския съюз

Мариана Кукушева: Българският хляб е най-евтиният в Европейския съюз

/КРОСС/ Българският хляб е най-евтиният в Европейския съюз, българският хляб е храна, която е гарантирана като достъп до потребителя, от една страна, и тя има чувствително стабилна цена дълго време. Това каза председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева за Bulgaria ON AIR.

"При нас повишението на цената се налага от транспортните разходи, цената на горивото. При нас корекция на цената се налага основно, за да компенсираме работещите в бранша, те полагат предимно нощен труд и той не е привлекателен за младите хора", обясни Кукушева.

"Всякакви анализаторчета, които твърдят, че ДДС не се отразява на цената, изричат една огромна лъжа, защото ДДС се плаща от потребителя", каза още Мариана Кукушева.

По думите на Кукушева е трудно да се прогнозира каква би била цената на хляба, ако ДДС за този продукт стане 20 процента, тъй като всеки хлебопроизводител има различна цена на изходния продукт.

"България е единствената страна в света, която няма ДДС на хазарта, което би довело около 3 млрд. лева в държавния бюджет", смята Мариана Кукушева.

Тя коментира и европейската резолюция за снабдяване със зърно от Украйна до края на март 2024 година.

Според нея временната забрана за търговия със зърнени култури от Украйна не е достатъчна, защото в резултат на вноса на украинско зърно в страната има "пагубно високи запаси от зърно", които са в порядъка на около 3 млн. тона, 2,2 млн. от които е пшеницата. Потреблението на пшеница у нас годишно е около 1,5 млн. тона, обясни тя.

"Т.е. тази пшеница трябва по всякакъв начин да се опита държавата да подпомогне зърнопроизводителите да я продадат, защото тя има срок на годност, тя няма как да се съхранява и не вярвам някой доброволно да си купи пшеница", поясни още тя.

По обясненията на Кукушева българските хлебопроизводители и мелничари купуват още от август и септември, защото в условията на война, хиперинфлация и пандемия цените са нестабилни.

"Една част от пшеницата със сигурност ще бъде бракувана. Новата реколта е само след около 10 дни, ще трябва да се освободят зърнените бази, които трябва да поемат и тях. Всички бази в страната поемат общо 15 млн. тона, а най-големият проблем е със слънчогледа, който гранясва", допълни експертът.

Мариана Кукушева е категорична, че "нито един грам зърно от Украйна не е влязъл при хлебопроизводителите".

Тя поясни, че поскъпването на тока за бизнеса няма да се отрази на цената на хляба.

"Такъв тип увеличение, което е двуцифрено и немалко, няма как да не се отрази на себестойността на хляба. Но не бих казала, че ще бъде коригирана веднага в търговските вериги, а българските доставчици очаква да запазят доставната си цена", коментира Мариана Кукушева.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Може да е най-евтиния, но е най калпавия, защото нашите хлебари не се контролират и влагат некачествена суровина. Освен това, за да достигне теглото се овлажнява и затова след кратко време мухлясва. Не са вече живи тези, които на село правеха хляб за седмица и повече наред. Мини само границата на България и ще си купиш вкусен хляб от всички видове, дори и царевичен.

10.05.2023 13:57:21

Анонимен

Не употребявам епитети, но чувам много псувни на хората след подобни приказки на госпожата.

10.05.2023 11:28:43


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.