• 23 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8729
  •  GBP / BGN 2.3155
  •  CHF / BGN 2.0699
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Министърът на културата Найден Тодоров отчете постигнатите цели в Министерството на културата в периода (09.04.2024 г. - 16.01.2025 г.)

Министърът на културата Найден Тодоров отчете постигнатите цели в Министерството на културата в периода (09.04.2024 г. - 16.01.2025 г.)

/КРОСС/ Представяме някои акценти от отчета на министър Тодоров:

По предложение на министър Найден Тодоров България беше избрана за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през настоящата 2025 г. Предложението бе гласувано на 31.07.2024 г., в рамките на 46-ата сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България. Нашата кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас. Домакинството ни е обвързано с увеличаване на шансовете ни за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. Домакинството цели също да поощри образованието и осведомеността сред хората относно значението на културното и природното наследство. Така Министерството на културата ще привлече повече инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика, очаква се да бъде издигнат и международния авторитет на страната ни.

В отчетния период министър Найден Тодоров, заедно с експерти от Министерството, изготви и законопроект за промяна на финансирането на сценичните изкуства с цел да се подпомогне работата на културните институти в тази област и да се гарантира възможността за стимулиране на качествените постановки и концерти, както и да се минимизира натрупването на дефицити.

Министрите на образованието и на културата подписаха заедно с ректора на университета „Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас проф. Христо Бозов и с председателя на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев на 30.10.2024 г. споразумение за справяне с липсата на кадри в сектора на сценичните изкуства. Споразумението предвижда изпълнение на съвместни проекти и събития, както и създаване на общи научноизследователски колективи за реализиране на разработки, публикации и образователни ресурси. Споразумението за сътрудничество е за разкриване и развитие на специалностите в сектора „Сценични изкуства" - „Художествено осветление", „Художествено озвучаване", „Организатор сценична дейност", „Завеждащ постановъчна част" и др. Предвид драстичната липса на подготвени кадри в тези специалности и засилващата се тенденция към недостиг на специалисти, разкриването на посочените специалности ще даде възможност за решаване на този важен казус за сектора. Логичното развитие от тези действия ще допринесе за осъществяването на все по-качествена продукция в техническо и художествено отношение, както и до подобряване безопасността на условията на труд. Повишаване на месечното възнаграждение на специалистите със степен на образование „бакалавър" и „магистър" за тези специалности ще е приоритет.

Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към министъра на културата разгледа 13 предложения на Националния институт за недвижимото културно наследство за актуализиране на статута, границите и режимите за опазване на обекти на световното културно наследство, както и на обекти, попадащи в техните охранителни зони (Мадарски конник, Свещарска гробница и др.). Благодарение на това могат да се актуализират данните и картите на обектите в Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО - дейност, която от години не е изпълнявана.

Прието бе Решение на Министерският съвет, с което бе одобрено участието на Република България в 19-ото издание на Венецианското биенале за архитектура, което ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 г. в гр. Венеция, Италианската република.

Ето и цялото резюме на отчета на министър Найден Тодоров:

Одобрени допълнителни разходи към бюджета на Министерството на културата за 2024 г.

• Прието бе постановление на Министерския съвет (ПМС) за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. в размер на 5 000 000 лв. за финансиране на проекти на държавни и общински културни организации, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства, с цел създаване и развитие на културни продукти.

• Прието бе ПМС за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2024 г. за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища праз 2024 г., в размер на 308 255 лв.

• Прието бе ПМС за допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. в размер 500 000 лв. за изплащане на държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията на 110 лица - пожизнено, в размер 500 лв. всяка, както и на 25 лица - пожизнено, в размер 350 лв. всяка, за изключителните им постижения и за цялостния им принос в областта на културата.

• Прието бе ПМС за допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 година за изплащане на минимални диференцирани размери на парични средства за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност в държавните училища по изкуствата и училища по културата, в размер на 91 390 лв.

• Прието бе ПМС за допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. - увеличение с 30 000 000 лв. за обезпечаване на допълнителен компонент за издръжка на държавните културните институти в областта на сценичните изкуства.

• Прието бе ПМС за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерство на културата за 2024 г. в размер на 7 400 000 лв. С проекта на постановление се предлага одобряване на допълнителни разходи, предвидени в чл. 1, ал. 5, т. 5.2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., област „Култура и изкуства" за: Български културни институти в чужбина и международна дейност (в т.ч. 1 000 000 лв. за Република Северна Македония) по бюджетна програма „Популяризиране на българската култура в чужбина" - 4 000 000 лв.; за програма „Движимо културно наследство" за проекти на музеи и галерии - 1 000 000 лв. и за програма „Визуални изкуства" (дейност на общински и частни организации) - 700 000 лв. по бюджетна програма „Опазване и представяне на движимото културно наследство и визуалните изкуства". За издръжка за централна администрация на Министерството на културата - 1 000 000 лв. по бюджетна програма „Администрация" - разходи за „Издръжка".)

• Прието бе допълнение на ПМС № 88 от 2023 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства. С оглед на влезлите в сила изменения и допълнения на закона се предложи проект на Постановление за изменение и допълнение на ПМС № 88 от 2023 г. за утвърждаване на единни разходни стандарти за финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейности в областта на сценичните изкуства, се определя средна цена на билета в размер до 30 лв. - в съответствие с разпоредбата на чл. 23а, ал. 4 от ЗЗРК. С предложеното увеличение на средната цена на билета се очаква да се постигне повишаване на субсидираните приходи, което, от своя страна, ще повлияе на качеството на творческия продукт - повече заглавия в афиша в областта на класическите жанрове, повече международни сътрудничества, по­добри условия на труд за артистичните и творческите екипи на институтите.

• На 07.08.2024 г. Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата. Средствата в размер на 3 млн. лв. са за финансирането на проекти за фестивали, събития и чествания в областта на сценичните и визуални изкуства, нематериалното и литературното наследство.

• На 14.08.2024 г. Министерският съвет гласува допълнителни средства по бюджета на Министерството на културата в размер 5 500 000 лева. Тези средства са за подкрепата на дейности, свързани с представяне на движимото културно наследство - при определени условия за неговото опазване и модернизация на музеите, които да станат по-привлекателни за посетителите.

• Прието е Решение на Министерския съвет за осигуряване на държавната гаранция за временна изложба „В окото на бурята. Сецесион в Украйна". Изложбата се провежда в Националната галерия - Двореца в периода от 11.10.2024 г. до 19.01.2025 г. Представени са движими културни ценности (49 живописни произведения), собственост на Националния художествен музей на Украйна в гр. Киев и на музеите в градовете Днипро, Лвов, Полтава и Одеса. Произведенията са спасени от зоната на военните действия с помощта на колекционера Франческа Тисен-Борнемиса и инициираната от нея международна група „Музеи за Украйна". Украинското изкуство от края на XIX - началото на XX в. е от особен интерес за българската публика заради очевидните прилики в развитието на модернизма в двете страни.

• Прието е Решение на Министерският съвет от 22.08.2024 г., с което е одобрено участието на Република България в 19-ото издание на Венецианското биенале за архитектура, което ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 г. в гр. Венеция, Италианската република. Проведен е конкурс за национално участие, има класиран победител.

• С Проект на Постановление е предложено одобряване на допълнителни разходи, предвидени в чл. 1, ал. 5, т. 5.2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., област „Култура и изкуства" в размер на 1 700 000 лв. за финансиране на проекти на Националния институт за недвижимо културно наследство и Центъра за подводна археология, с цел създаване и развитие на културни продукти за опазване и популяризиране на недвижимото културно наследство на суша и под вода.

• Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи за по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. за изплащане на стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г., приета с Постановление № 162 на Министерския съвет от 08 май 2024 г., обн. ДВ, бр. 42 от 2024 г. С постановлението се предлага да бъдат осигурени средства за изплащане на стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата, които са придобили право на стипендия по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2024 година - общо 160 деца. Средствата са в размер на 95 910 лева, предназначени за изплащане на стипендии и еднократно финансово подпомагане на учениците от училищата по изкуствата и по културата към Министерството на културата.

• Министерски съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. С проекта на постановление се предлага одобряване на допълнителни разходи в размер 9 700 000 лв. за финансиране на програма за частни, общински и държавни културни организации от Националния фонд „Култура". Със сумата следва да се увеличат разходите по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. по програма „Политика в областта на създаване и популяризиране на съвременно изкуство в страната и в чужбина и достъп до качествено художествено образование", бюджетна програма „Национален фонд „Култура" и утвърдените показатели по чл. 17, ал. 3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г.

• Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. С проекта на постановление се предлага одобряване на допълнителни разходи в размер на 2 800 000 лв. по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. за финансиране на проекти по Програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки" за дейности на обществени библиотеки. Кабинетът одобри също допълнителни разходи в размер на 3 500 000 лв. по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. за финансиране на проекти по Програма „Нематериално културно наследство" (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) за 2024 г. за дейности на професионалните фолклорни ансамбли. По бюджета на Министерството на културата за 2024 г. са одобрени и допълнителни разходи в размер на 2 500 000 лв. за финансиране на проекти по Програма „Читалища" за дейности на народните читалища. Тези три извънредни програми са нови за Министерството на културата.

• Попълнена бе Системата „Живи човешки съкровища" - с нови осем елемента, които бяха вписани в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство. Това се случи в изпълнение на задачите на Министерството на културата за опазване на нематериалното културно наследство, за съхраняване знанията и уменията за културно изразяване и за предаването им на следващите поколения.

• Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. в размер на 1 700 000 лв. за изпълнение на политики по чл. 1, ал. 5, т. 5.1.2. от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. за финансиране на проекти на държавни и общински културни организации и структури с цел създаване и развитие на културни продукти. Материалите бяха внесени за разглеждане на заседанието на Министерския съвет от Министерство на културата. С проекта на постановление се одобряват допълнителен разход в размер на 1 700 000 лв. по „Политика в областта на опазване на движимото и недвижимото културно наследство", която се осъществява посредством две бюджетни програми на Министерство на културата.

Модернизация и оптимизация на администрацията.

• Изготвено е техническо задание за нов сайт на Министерството на културата.

• Въведена е нова версия на деловодната система за електронен документооборот „Евентис" с допълнителни функционалности. Новият портал позволява електронно подаване на декларации по Закона за задължително депозиране на печатни и други произведения и обявяване на разпространителите и доставчиците на медийни услуги (ЗЗДПДПОРДМУ), електронно провеждане на конкурсни сесии през документния портал.

• С постановление за изменение и допълнение на Устройствения правилник на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси" Министерството на културата получи 44 нови щатни бройки, коитo са разпределени между ключови структури. През последните години дейността на Национален фонд „Култура" (НФК), Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) и Изпълнителна агенция „Национален филмов център" (ИА НФЦ) беше силно затруднена поради недостиг на щатни бройки, необходими за екзистенциални длъжности, в това число - липсата на бройки за експерти в НИНКН проваляше в продължение на години изготвянето на План за опазване и управление на „Старинен град Несебър".

• В Министерството на културата се състоя обществено обсъждане на Проекта на Наредба за реда за водене на регистъра по чл. 14, ал. 4а. По време на срещата бе обсъдено ключовото значение за определянето на видовете критерии за вписване на професионалните артисти и специалисти в областта на културата в регистъра. Един от основните поставени акценти бе върху внимателното прецизиране на определението за професионална дейност и за професионален артист. Има изработен проект на наредба, подложен на обществено обсъждане, приключило на 28.12.2024 г. Действащата работна група е подготвила актуализиран проект.

Реформи, под-нормативни актове, програми, правила и формули за разпределение на средства.

• Изготвени са нови правила за отдаване под наем на музикални инструменти, които са утвърдени със заповед.
• Изготвена е нова Наредба Н-4 за провеждане на конкурси за директори на държавни културни институти.
• Изготвен и приет бе проект на Наредба № Н-5 от 15 октомври 2024 г. за реда за изготвяне и отчитане на програмите на българските културни институти в чужбина.
• Проведено бе обществено обсъждане и са отразени препоръки и коментари при изготвянето на нова Методика (формули) за разпределение на средствата по чл. 23а, ал.1, т. 1 от Закона за закрила и развитие на културата за 2024 г., утвърдена на 03.06.2024 г.
• Създадени са нови програми за предоставяне на средства: Програма „Читалища" за предоставяне на средства, програма „Медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки" за предоставяне на средства, програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето", Програма „Нематериално културно наследство".
• Изготвен е проект на наредба за реда за изготвянето и отчитането на програмите на Българските културни институти.
• С изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) бяха приети изменения и допълнения, свързани с устройството, управлението и организацията на работа на Националния фонд „Култура" (НФК). С новосъздадена разпоредба на чл. 24, ал. 4 от ЗЗРК се предвижда, че дейността, структурата, функциите, организацията на работа и числеността на фонда се определят с устройствен правилник, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на културата.С § 24, ал. 1, т. 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата е предвидено задължение за министъра на културата в тримесечен срок от влизането в сила на закона да внесе в Министерския съвет проекта на устройствен правилник по чл. 24, ал. 4 от ЗЗРК. Основна цел на предлагания проект на правилник е да се създадат ясни правила за дейността на Национален фонд „Култура".
• Изготвени са проекти на Устройствени правилници на Национален фонд „Култура" (обн. в бр. 109 на ДВ на 28.12.2024), както и на Националния филмов център.
• Изготвени са нови Правила за условията и реда за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на визуалните изкуства, които преминаха процедура по обществено обсъждане и бяха утвърдени със заповед на министъра на културата.
• Изготвени са нови Правила за условията и реда за провеждане на конкурсни сесии за целево финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии, които преминаха процедура по обществено обсъждане. Същите са утвърдени със заповед на министъра на културата.
• Изготвен е проект на Наредба за културния календар.
• Изготвен е проект за актуализиране на Статута за национално участие на Република България във Венецианското биенале за архитектура, който премина процедура по обществено обсъждане и е утвърден със заповед на министъра на културата.
• Междуведомствена работна група разработва проект на Наредба за реда за опазване на културното наследство при бедствия и въоръжени конфликти. Проведени са 8 заседания.
• Министрите на образованието и на културата подписаха заедно с ректора на университета „Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас проф. Христо Бозов и с председателя на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев на 30.10.2024 г. споразумение за справяне с липсата на кадри в сектора на сценичните изкуства.
• Министърът на културата Найден Тодоров инициира и проведе срещи с представители на сценичните изкуства, на които обсъдиха необходимостта от промени в сектора с цел оптимизиране на работата и минимизиране на възможностите за лоши практики. Министър Тодоров се срещна с представители от Асоциацията на работодателите в театралната област (АРТО), както и с директори на столични културни институти в областта на сценичните изкуства. По време на срещите Найден Тодоров представи визията на Министерството за необходимостта от промени в системата на финансиране и за продажба на билети, за въвеждане на единна система за счетоводство, за класифициране на институтите, за паспортизацията на сградите и за изработване на нов стандарт за финансиране, който да бъде съобразен както с регионалните специфики, така и с художественото ниво, изпълнението на бюджетните и творческите задачи, наличността на сграден фонд и др.

Браншови договори.
• Подписан бе нов браншов колективен трудов договор в областта на музикално-сценичните изкуства на 25 юни 2024 г. под егидата на Министерство на културата.
• Подписан бе браншов колективен трудов договор в областта на музейното дело на 25 юни 2024 г. под егидата на Министерство на културата.

Награди.
• Проведена бе комисия за разглеждане на постъпилите в Министерството на културата предложения за награждаване на изтъкнати български творци (в различни области), с държавни награди - ордени и медали, съгласно Закона за ордените и медалите на Република България. Одобрен бе протокол от комисията.
• Проведена бе комисия за разглеждане на постъпили предложения за награждаване на български творци по чл. 3 от Наредбата за реда за предоставяне и изплащане на държавни парични награди на лица с особени заслуги към държавата и нацията, във връзка със Закона за награждаване на лица за особени заслуги към българската държава и нацията (ЗНЛОЗБДН).
• Министър Найден Тодоров връчи две цигулки, собственост на българската държава - „Страдивариус" - 1716 и „Гуарнери дел Джезу" - 1733 г., на Светлин Русев и Лия Петрова. Виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще ги използват в изявите си у нас и на световните сцени в следващите 5 години въз основа на утвърдените през 2022 г. правила.
Сесии и обществени поръчки.
• Проведени са три сесии за финансиране на фестивали в областта на музикалните, театралните и танцовите изкуства. Подкрепени са 55 проекта на стойност 948 672 лева.
• Проведена е конкурсна сесия за теренни археологически проучвания и теренна консервация. По време на сесията в Министерство на културата са подадени общо 151 заявления за финансиране, на обща стойност 7 492 195 лв. Проектите са оценени от междуведомствена експертна комисия на 5.07.2024 г. В резултат са одобрени за финансиране общо 58 проекта на обща стойност 2 751 490 лв. През месеците юли и август бяха сключени и съответните договори за провеждане на археологически проучвания и теренни издирвания в цялата страна.
• Обявена бе сесия за целево финансиране на проекти в областта на визуалните изкуства, като общата сума за финансиране на проекти е 700 000 лв. В Министерството на културата бяха подадени общо 145 заявления за финансиране, на обща стойност 3 714 262 лв. Проектите са разгледани от комисия по допустимост, като допуснатите проекти за 114 бр. Финансирани са 27 проекта.
• Обявена бе конкурсна сесия за целево финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии, като общата сума за финансиране на проекти бе 8 000 000 лв. Сключени са договори със спечелилите конкурсната сесия.
• От техническа и експертна комисия са разгледани заявления за финансиране на аварийни дейности по консервация и реставрация на недвижими културни ценности. През м. юни 2024 г. са сключени 5 договора за следните обекти: „Вилата на братята Евлоги и Христо Георгиеви" в гр. Карлово, храм „Света Троица" в гр. Свищов, средновековна крепост "Баба Вида" в гр. Видин, жилищно-търговска сграда на ул. „Съборна" в гр. Пловдив и „Късноантична крепост „Стенос" в прохода Траянови врата, землище на с. Долна Василица, Община Костенец.
• Проведени са сесии в подкрепа на литературата - „Помощ за книгата", както и за регионалните библиотеки - на обща стойност 1 070 000 лв.
• Обявена бе сесия „Българските библиотеки - съвременни центрове на четене и информираност" - 2024 г. (за финансово подпомагане на проекти на обществените библиотеки за обновяване на библиотечните колекции с фондовете им с книги и други информационни източници); стойност 2 000 000 лв. Пилотно кандидатурите бяха подавани по електронен път, бяха сключени договори със спечелилите проекти.
„Старинен град Несебър".
• В изпълнение на препоръките от Решението на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО от сесията през м. септември 2023 г. в Рияд, Саудитска Арабия, е изготвена Споделена Визия за „Старинен град Несебър" и Пътна карта към нея. Те са разработени съгласно направени бележки и коментари по време на онлайн консултативна мисия, проведена на 28 юни 2024 г., с експертите от Комитета за световно наследство и съвещателните му органи, ИКОМОС и ИКРОМ. Тези документи са основата за финалното приемане на Плана за опазване и управление за „Старинен град Несебър".
Международни дейности.
• Правителствената делегация на Република България, начело с министъра на културата, взе участие в 46-та сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, Ню Делхи, Индия, в периода 21-31 юли 2024 г.
• На 24 юли министър Тодоров подписа Меморандум за разбирателство между правителствата на България и на Австралия. Меморандумът е за целите на сътрудничеството в областта на изследванията и управлението на подводното културно наследство и бе одобрен на редовното заседание на Министерския съвет. Очакваните резултати от сключването на Меморандума са свързани с перспективите за бъдеща съвместна научна работа и осъществяването на институционално взаимодействие и подкрепа между България и Австралия. Благодарение на документа се насърчават: обмен на специалисти - учени, докторанти и студенти; провеждане на съвместни археологически проучвания на територията на двете страни; съвместно използване на съществуващата материална база и ресурси във всяка от страните за целите на евентуални общи проекти; оказване на взаимна помощ за изграждане на капацитет в областта на проучване и опазване на подводно културно наследство; подготвяне на общи научни публикации; търсене на подходящо финансиране за проекти от общ интерес.
• На 24 юли министър Найден Тодоров подписа, заедно с министърката на културата на Румъния Ралука Туркан, споразумение за сътрудничество за подготовка на номинация за световно наследство „Граници на Римската империя - източен сегмент Дунавски лимес". Споразумението е за съгласие между министерствата на културата на България, Румъния, Хърватия и Сърбия за официализиране на съвместната дейност по номинацията на трансграничния обект на световното наследство „Граници на Римската империя - Дунавски лимес" (Източен сектор). Номинацията се подготвя съвместно между четирите държави.
• България беше избрана за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Предложението бе гласувано на 31.07.2024, в рамките на 46-ата сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България. Нашата кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас.
• Във връзка с домакинството на сесията на ЮНЕСКО и очакваните ползи за страната ни, министър Тодоров подкрепи активно и проекта „Бранд България". Целта на проета е създаване на обединителна форма за проектите и обектите, които допринасят за имиджа и самочувствието на нашата нация. Министър Тодоров разговаря със свои колеги от съседни държави за създаването и на общо дигитално пространство на събитията и обектите в областта на културата с цел популяризиране на обектите и събитията, които са част от „Бранд България".
• Министерството на културата организира Първи трансграничен форум за стратегическо сътрудничество в областта на културата и бизнеса София - Солун 2024 г. Форумът се проведе на 2 юли в галерия „Средец" на Министерството на културата. Целта на инициативата бе активизиране и разширяване на културния диалог между България и Гърция. Основен участник от гръцка страна беше "HELICAS" - организация, чиито членове са 10 общини от Северна Гърция и др.
• Министърът на културата Найден Тодоров участва в заседанието на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа, което се проведе под председателството на Черна гора, по покана на д-р Тамара Вуйович, министър на културата и медиите на Черна гора. В центъра на конференцията бе темата: „Култура и изкуство за устойчиво развитие". В рамките на дискусиите министрите подчертаха как културата и изкуствата могат да подпомогнат междукултурния диалог, да насърчат по-дълбокото оценяване на културното многообразие, правата на човека и да подкрепят взаимното уважение между нашите страни. В края на заседанието си министрите на културата от Югоизточна Европа приеха Декларацията за културата и изкуствата за устойчиво развитие, в която е включено предложението на България, което те приветстваха.
• Министърът на културата Найден Тодоров награди световната музикална звезда с български корени Силви Вартан с най-високото отличие на Министерството на културата - „Златен век" - огърлие.
• Министърът на културата Найден Тодоров представи позицията на страната ни на редовното заседание на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт, проведено на 25-26 ноември в Брюксел. Министрите, отговорни за култура, приеха Заключения относно подобряване и насърчаване на достъпа до култура. Заключенията имат за цел да подчертаят необходимостта от осигуряване на равен достъп до култура и културно наследство за всички и премахване на пречките, които възпрепятстват участието в културния живот, като се обръща специално внимание на хората с увреждания, хората в неравностойно положение, децата и младите хора. По време на политически дебат министрите обсъдиха темата за ролята на библиотеките за развитието на медийната грамотност.
• Министър Найден Тодоров и още 26 министри на културата изпратиха съвместно писмо за подкрепата на културните и творчески сектори на ниво ЕС чрез програмата „Творческа Европа". Писмото бе адресирано до следните ръководители в Европейската комисия: г-жа Хена Виркунен, изпълнителен заместник-председател, отговаряща за технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията; г-н Глен Микалеф, комисар по справедливостта между поколенията, младежта, културата и спорта и г-н Пьотър Серафин, комисар по бюджет, борба с измамите и публична администрация.
В писмото министрите на културата изразяват силната си подкрепа за продължаващите усилия на Европейската комисия за укрепване на културните и творческите сектори в цяла Европа и подчертават решаващата роля на програмата „Творческа Европа" за защитата и насърчаването на европейското културно многообразие, творчество, артистична свобода и свобода на изразяване. „Програмата „Творческа Европа" беше и продължава да бъде важен инструмент за защита и насърчаване на културното многообразие, културното наследство и творчество и подкрепа на аудиовизуалния сектор в Европа".
Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ).
• На заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ), постоянно действащ орган към министъра на културата по въпроси, свързани с опазването на недвижимото културно наследство, проведено на 15.08.2024 г., бяха разгледани 13 предложения на Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализиране на статута, границите и режимите за опазване на обекти на световното културно наследство и на обекти, попадащи в техните охранителни зони (Мадарски конник, Свещарска гробница и др.). Благодарение на това могат да се актуализират данните и картите на обектите в Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО - дейност, която от години не е изпълнявана.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.