• 02 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8130
  •  GBP / BGN 2.3377
  •  CHF / BGN 2.0544
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ето какви мерки предвиждат здравните власти след случаите на менингококова инфекция

Ето какви мерки предвиждат здравните власти след случаите на менингококова инфекция
Коментар на доц. Ангел Кунчев

/КРОСС/ Много е трудно да препоръчаш слагането на ваксина. Всеки трябва да си вземе решение. Ако го гледаме от гледна точка на общественото здраве няма как да кажем, че едно заболяване с 8, 10, 12 случая годишно - е особен проблем за общественото здраве. Когато обаче то протече по особено тежък начин, и особено ако доведе до смърт на дете, очевидно е че това вълнува обществото и няма как да е по различен начин. Решението си го взима всеки сам. Нашата работа беше да дадем цялата налична информация и да съдействаме на този, който желае - да може да имунизира детето, това заяви в БНТ "Денят започва" доц. Ангел Кунчев.

Здравното министерство ще разговаря с фирмата вносител и на втората ваксина срещу менингококова инфекция. В момента у нас има само един препарат. Очаква се преговорите да започнат през тази седмица.

Лошото е, че има 12 различни щама. Не всички са толкова представени по отношение на заболеваемостта. Важните са 5, 6. Като в различните страни са в различно съотношение, което прави още по-сложна задачата.

Поставянето на ваксината е въпрос на преценка. За самото заболяване е много характерна сезонността, а сега сме точно в този период, посочи Кунчев. За съжаление всяка година има по няколко тежки случая.

В някои колективи до 20% носят бактерията в носа си. Така, че не е въпросът дали ще се срещнем с нея или не. Ние се срещаме с нея. И в огромна част от случаите тя нищо не предизвиква. Просто сме носители. При едни 9-10% предизвиква леки прояви, на които никой не обръща внимание. Не ходи на лекар, не се изследва. И при много малко хора, които имат срив на имунната система, води до тези най-тежки прояви на заболяването.

Няма смисъл тази ваксина да бъде задължителна, каза Кунчев и добави, че не бива да се ваксинират всички деца само заради пет случая. Като най-важна тема доц. Ангел Кунчев посочи тази за имунизационния календар, защото той е една от "най-важните характеристики на едно обществено здраве". И допълва, че всеки спад на имунизационното покритие води до проблеми - епидемии и засягане на много деца.

Развитието му е една от най-важните задачи на всяко здравеопазване. То трябва да бъде приемливо консервативен. Ние не можем да пипаме през два месеца и да променяме непрекъснато всичко. Но същевременно излизат нови препарати, развива се науката. И всичко, което е ползвано по света, и нашите деца трябва да имат достъп до него.

Време е да мислим за ваксината за варицела като част от календара, допълни главният държавен здравен инспектор.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.