- 11 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Мисия на НАСА ще изучава загадките, свързани с произхода на слънчевите радиовълни
10 Юли 2024 | 19:43
/КРОСС/ Мисията на НАСА наречена „Експеримент за радиоинтерферометрия Кюбсат" (CubeSat Radio Interferometry Experiment - CURIE), или накратко „Кюри", е планирана да бъде изстреляна на 9 юли, за да изследва неизяснения произход на радиовълните, идващи от Слънцето, съобщи „Физ.орг".
За първи път учените забелязват тези радиовълни преди десетилетия и с течение на годините установяват, че те идват от слънчеви изригвания.
Това явление се нарича коронално изхвърляне на маса и е основен фактор за появата на т.нар. космически климат, който може да повлияе на сателитните комуникации и технологиите на Земята. Никой обаче не знае откъде произлизат радиовълните, получени от короналното изхвърляне на маса.
Мисията „Кюри" има за цел да подобри познанията с помощта на техника, наречена нискочестотна радиоинтерферометрия, която досега не е използвана в космоса. Тази техника разчита на двата независими космически апарата на „Кюри", които ще обикалят около Земята на разстояние около три километра един от друг. Това разделение позволява на инструментите на апарата да измерват малки разлики във времето на пристигане на радиовълните и да определят точно откъде идват те.
„Това е много амбициозна и много вълнуваща мисия", каза главният изследовател Дейвид Сундквист, изследовател от Калифорнийския университет в Бъркли. „Това е първият път, в който някой контролирано пуска радиоинтерферометър в космоса."
Космическият апарат, проектиран от екип от Калифорнийския университет в Бъркли, ще измерва радиовълни с честота от 0,1 до 19 мегахерца, за да установи произхода на радиовълните от Слънцето. Тези дължини на вълните се блокират от горните слоеве на земната атмосфера, така че това изследване може да се извърши само от космоса.
„Кюри" ще бъде изстрелян с ракета „Ариана 6" (Ariane 6) на Европейската космическа агенция (ЕКА) от стартовата площадка Куру, Френска Гвиана. Ракетата ще изведе космическия апарат на 579 км над повърхността на Земята, откъдето ще може да получи ясна информация за слънчевите радиовълни.
След като навлязат в кръговата си орбита, двата съседни космически апарата „Кюри" ще установят връзка с наземните станции, преди да се ориентират и разделят. Когато отделените спътници са във формация, техните двойни осемметрови антени ще се разгърнат и ще започнат да събират данни.
Източник: БТА