• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8084
  •  GBP / BGN 2.3413
  •  CHF / BGN 2.0521
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Икономист: Скептичен съм за реализирането на идеята за "евтините" магазини

Икономист: Скептичен съм за реализирането на идеята за "евтините" магазини

/КРОСС/ През нашите данъци ние трябва да финансираме „евтините" държавни магазини. Няма да ни излиза по-евтино. Това каза Адриан Николов от Института за пазарна икономика в предаването „Тази събота" по бТВ.

По думите му не е възможно държавните магазини да се издържат с 10% надценка на стоките, както е предвидено.

„Ще излезе по-евтино за крайния потребител, който вижда единствено цената в държавния магазин и казва „ха, тук ми е по-евтино", но той няма да схване, че държавата му е бръкнала един път в джоба, взела му е пари за данък, съдът ги е превъртял през бюджета и те са се върнали обратно в магазина", каза още икономистът.

Икономистът е скептичен за реализирането на идеята. Работното време на пощенските клонове, превръщането им в магазини и липсата на квалифициран персонал са само част от проблемите.

„Единственият паралел на предложението за държавни магазини беше с XIX в. в Дивия запад, когато наистина пощенските станции в малките градове в пустинята с хората със сомбреро и пистолети на кръста са доминирали като хранителни магазини на едно място, но съвременен пример или пък от Европа не съм чувал.

Трудностите за реализирането на идеята според него са много.

„Първо пощите трябва да се оборудват и да отговорят на всички държавни стандарти, трябва да се наемат хора, а в малките населени места по-скоро няма хора, които могат да вършат тази работа. Там магазините по-скоро са на малки еднолични търговци, които надали ще зарежат собствения си магазин, за да работят в държавния, а в по-големите населени места ще трябва да се конкурират директно с търговските вериги. Това би означавало, че държавните магазини ще трябва да дават доста високи заплати. Въпросът със снабдяването остава отворен, защото един частен магазин може да сключи договор с който си поиска, но това ще е държавна структура, която трябва да провежда обществени поръчки", изброи Николов.

Според Адриан Николов не можем да бъдем сигурни и в лоялността на държавните магазини.

„Може би най-циничният прочит беше, че чрез тефтери на вересия ще се купуват политическо влияние през тези магазини. По-скоро настъпва някаква форма на икономически популизъм - създаде се един казус с възприетите високи цени на храните, проведоха се бойкоти и протести и в отговор дойдоха двата закона - за надценките и задължително присъствие на български стоки и за държавните магазини. Когато тези два закона бяха внесени, магически спряха протестите", добави той.

Икономистът определи като недобро и предложението държавата да регулира цените на 22 стоки с надценка до 20%, тъй като според него това ще доведе до оскъпяване

По думите му решението е да бъде направен анализ на няколко сегмента от пазара, където има видими проблеми с цените като яйцата, маслото, млечните продукти и да се предприемат мерки.

бТВ, „Тази събота"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Само да добавя. През нашите данъци по време на Ковид кризата, а след това при кризата с горивата, основно газа, отново през бюджета, с нашите пари се раздадохо почти милиард( а може иповече) лева в подкрепа на сума ти куци фирми, които успяха да се вредят, де. С тези пари щяха да се направят магазин в повечето големи градове и половината села.

29.03.2025 13:57:00

Анонимен

Тоя верно ли е икономист. Дейба соросоидите тъпи. По отношение на идеята за държавни магазини нещата далече не са такива, както този недозрял и недоучен недоикономист ги описва. Инвестицията си е инвестиция. Дали Кауфланд ще ги даде парите или българската държава, те са неизбежни. От печалбата с течение на времето тази инвестиция се изплаща и след това цялата печалба остава за държавата. Бюджета не се напряга с допълнителни разходи, защото те се връщат обратно, вероятно като кредит. Идеята за тези магазини е да се скъси веригата на доставчиците и магазинът да не изнудва същите доставчици за реклама, и още хиляди други. Всъщност веригите са заинтересовани от високите цени понеже механично си начисляват печалба 20 тина % , а може би и повече. При това, поне така изглеждащо като картелно споразумение, никъде няма да намериш по-евтино. Имаме търговски представителства, могат да договарят внос на извънсезонни стоки от първа ръка търговци. Всичко може, а като резултат хората поне известно време ще могат да се хранят почти рационално, а и в резултат на конкуренцията цените като цяло ще паднат. Напоследък огромен брой соросоидни келешчета се опитват да внушават някакви глупости, понеже интересите на веригите са застрашени. Държавата да не би да е по-слаба икономически от Кауфланд, Лидл Била?

29.03.2025 13:53:47

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.