-
15 Май 2025 |
USD / BGN 1.7441
GBP / BGN 2.3242
CHF / BGN 2.0829
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Мая Манолова: Всеки ден защитавам права

25 Април 2025 | 06:59

/КРОСС/ Всеки ден за 4 години като омбудсман и 5 години след това защитавам права. Офисът ни е пълен с хора, които подкрепяме в битки срещу монополисти, банки, колектори. Защитавам безплатно граждани в съда, подкрепяме инициативни комитети, които се борят срещу презастрояване, кариери, изгаряне на отпадъци. Правим обществени обсъждания и вършим работата на институциите, когато те нехаят. Пишем законопроекти, които са важни за гражданите - за частния фалит, за колекторските фирми, за мобилните оператори, за таван на банковите такси, за пределни надценки на основните храни.
Това заяви снощи кандидатът за омбудсман на България Мая Манолова в предаването „Лице в лице".
Новите условия на „Софийска вода" АД
Тя посочи, че днес гражданската платформа Изправи се.БГ е организирала гражданско обществено обсъждане на новите общи условия на „Софийска вода" АД, тъй като КЕВР и ВиК операторът са отказали да го направят.
„С новите общи условия вместо да решават проблеми като разпределението на разхода за общо потребление, те създават нови - замяната на хартиената фактура с електронна, преустановяване на практиката за разлепване на съобщения за предстоящо отчитане на водомерите, създаването на нова такса за контролен отчет на водомерите при разминаване между общия такъв и индивидуалните" - коментира Манолова.
Според нея гражданите имат нужда от омбудсман, който не е чиновник, не просто гара разпределителна за жалби, а проактивен такъв, който да не се отказва, докато проблемите на гражданите не бъдат решени.
Борбата срещу произвола на колекторите
„Вчера с една гражданка бяхме при колекторска фирма, която се опитва да ѝ събира 22 хил. лв. Оказва се, че става дума за няколко кредита от по 300-500 лв., теглени през 2013 г., и задължение от 2600 лв. към мобилен оператор от 2015 г. За годините между тогава и сега тези задължения са били прехвърляни от един колектор на друг, от едно ЧСИ на друго и в момента тя трябва да плаща 22 хил. лв." - даде за пример Манолова.
По нейни думи, тези хора имат нужда от някой, който да е до тях, който да ги изслуша и който ефективно да им реши проблема - дали чрез законодателно предложение, дали чрез застъпничество пред институция, дали чрез участие в граждански протест, дали чрез адвокатска работа срещу полицейско насилие.
Защита на колективните интереси на гражданите
„Не става дума само за защита на най-уязвимите, които безспорно са приоритет - но за всички граждани: например конституционното право на живот в чиста околна среда - и като омбудсман, и като граждански активист подкрепям гражданите в битки срещу замърсяването и презастрояването." - коментира тя.
Манолова припомни, че преди броени дни с екипа ѝ са били за пореден път в Първенец, където от 2020 г. подкрепят граждани срещу изграждането на замърсяваща кариера за чакъл и пясък.
Гражданите трябва да избират омбудсмана
„Последните 5 години ми показаха, че институционалната одежда на омбудсмана прави защитата на гражданите по-ефективна. За жалост обаче, не те избират обществения защитник, а депутатите. Ако хората избираха омбудсмана, не се съмнявам, че щяха да гласуват за този, който неуморно и сърцато ще защитава правата и интересите им, каквото съм доказала, че правя." - категорична беше Манолова.
Успехите на Манолова като национален омбудсман (2015-2019 г.)
Тя посочи, че най-голямото ѝ постижение като омбудсман е, че с екипа ѝ са успели да превърнат институцията в ефективен защитник на гражданските права - авторитетна, с най-високо одобрение сред гражданите. От последна надежда, към която да се обърнат - в екип за бързо реагиране.
„Изнесохме работата на институцията на терен и това е основният ми приоритет - омбудсманът да пресреща проблемите и се връща колкото пъти трябва, за да ги реши." - заяви Манолова.
Според кандидатът за обществен защитник доброто взаимодействие с институциите е ключово:
„След многомесечна борба през 2017 г. убедихме депутатите да забранят на арбитражните съдилища да осъждат потребители. Преди това, в рамките на една година, само един арбитражен беше завел над 115 хил. такива дела. Случаят, който сега правосъдният министър изнесе със злоупотреба с една възрастна жена, тогава се случваше 115 хил. пъти." - припомни тя.
Манолова посочи, че благодарение на омбудсмана през 2015-2019 г. десетки хиляди работници във фалирали предприятия са си получили заплатите, че Европейският съюз е направил двойния стандарт в качеството на храните между държавите членки нелоялна търговска практика. Но според нея, когато институциите отказват да съдействат, гражданският натиск е работещ инструмент за решаване на проблемите. Припомняме, че след 8-месечен палатков лагер Народното събрание с пълно единодушие прие Закона за личната помощ, който гарантира правото на лични асистенти на хората с тежки увреждания.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
15 Май 2025 | 09:29
Втори ден без наземен градски транспорт в София заради протеста на служителите на градския транспорт15 Май 2025 | 06:58
Вицепремиерът Дончев: Трябва да убедим, да покажем на младите хора, че има отлични възможности за работа с прилични доходи в БългарияПОЛИТИКА