• 07 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7689
  •  GBP / BGN 2.3014
  •  CHF / BGN 2.0791
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Виенският маратон гони нов рекорд в ритъма на валса

Виенският маратон гони нов рекорд в ритъма на валса

/КРОСС/ На 5 и 6 април австрийската столица отново ще бъде домакин на Виенския маратон, който тази година е посветен на 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. Повече от 45 000 бегачи ще излязат на пистите на най-голямото събитие за бягане, а кулминацията на празника ще бъде опитът за поставяне на нов световен рекорд в танцуване на валс.

Виенският маратон (VCM) е неизменна част от традицията на града от много години. Тази година събитието ще бъде най-мащабното досега и ще бъде част от богатата програма за Годината на Щраус 2025, посветена на 200-годишнината от рождението на композитора. Събитието ще съчетае спортните и музикални традиции и ще осигури незабравимо изживяване по улиците на Виена.

Спортният уикенд ще бъде белязан от танцов спектакъл - опит за подобряване на световния рекорд в танцуването на валс. Пред известния мост Райхсбрюке 2025 двойки бегачи ще сменят маратонките си с обувки за танци и ще се завъртят за една минута в три четвърти такт. Целта е да се счупи рекордът от 2013 г., когато 1966 двойки танцуваха под звуците на „Лебедово езеро" в Дрезден, Германия.

Музиката ще бъде основен съпровод на цялото събитие. В чест на годишнината 200 бегачи ще се включат в бягането, облечени във фракове и вечерни рокли, добавяйки елегантен щрих към маратона. Сред участниците ще бъдат и известни музиканти, сред които и австрийският перкусионист Мартин Грубингер, който ще изпълни уникална интерпретация на Дунавския валс на две места по маршрута. Специално внимание ще бъде отделено на най-малките на възраст от 3 до 6 години, които, маскирани като прилепи, ще могат да се включат в бягането, вдъхновено оперетата „Прилепът" на Щраус. След изминаването на 200 метра ги очаква плюшено прилепче за спомен от един незабравим ден.

Интересът към събитието тази година е рекорден - 13 000 участници са се регистрирали за 42-километровото състезание, което надминава предишния рекорд от 2001 г. Общо за двата дни организаторите очакват 45 000 участници, най-много в историята на събитието.

Виенският маратон се провежда за първи път през 1984 г. и оттогава се е превърнал в един от най-големите и популярни маратони в Европа. Маршрутът е претърпял няколко промени през годините, като в последните години започва пред виенския международен център край бреговете на Дунав и завършва пред кметството. Участниците преминават покрай някои от най-емблематичните забележителности на Виена, като Виенската държавна опера и двореца Хофбург. Онези, за които 42,2 км са твърде много, могат да се включат в полумаратона или в някое от надбягванията за забавление. За най-малките спортисти и бъдещи звезди е организиран детски маратон. Зрителите се нареждат по улиците, за да аплодират бегачите, а по трасето има и няколко музикални станции, за да осигурят забавление.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.