- 09 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8979
- GBP / BGN 2.3337
- CHF / BGN 2.0813
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Учени откриха данни за подводен резервоар с вода на Марс
13 Август 2024 | 14:35
/КРОСС/ Изследователите откриха доказателства за огромен контейнер с течна вода навътре в Марс - задоволително, с цел да запълни океаните на повърхността на планетата, заяви Прес асосиейшън/ДПА. По данни от спускаемия уред на НАСА " ИнСайт " (InSight), учените пресметнаха, че количеството подпочвена вода може да покрие целия Марс с дълбочина сред един и два километра.
Резервоарът обаче надали ще бъде от огромна изгода за доставяне на бъдеща колония на Марс. Водата е в дребни пукнатини и пори в канара по средата на марсианската кора, сред 11,5 и 20 километра под повърхността. Дори на Земята сондаж с дълбочина километър е предизвикателство.
Васан Райт, някогашен постдокторант в Калифорнийския университет в Бъркли в Съединени американски щати, който в този момент е помощник в Института по океанография "Скрипс" на Калифорнийския университет в Сан Диего, споделя: "Опознаването на водния цикъл на Марс е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на климата, повърхността и интериора. Полезна насочна точка е да се дефинира къде има вода и какъв брой има. " Учените на Земята са изпратили доста сонди и спускаеми апарати на Марс, с цел да схванат какво се е случило с водата, която е била на планетата преди към три милиарда години, както и по кое време това се е случило и дали съществува или е съществувал живот на планетата.
Според специалистите откритията значат, че огромна част от водата не е отишла в космоса, а се е филтрирала надолу в кората. Изследователите са употребявали данни, събрани от "ИнСайт " по време на четиригодишна задача, приключила през 2022 година Спускаемият модул събра информация от повърхността под себе си, в това число за скоростта на вълните от трусовете на Марс. Използвайки модел, основан на математическа доктрина на физиката на скалите, откривателите са открили, че съществуването на течна вода в кората е най-правдоподобното пояснение на данните. Констатациите са оповестени в списание " Протоколи на Американската национална академия на науките " (Proceedings of the National Academy of Sciences), предава Българска телеграфна агенция.