• 09 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7862
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0920
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

От 8 години светът отбелязва Международния ден за информираност за Човешкия папилома вирус (HPV)

От 8 години светът отбелязва Международния ден за информираност за Човешкия папилома вирус (HPV)
Коалиция HPV България навършва две години и успя да обедини сродните организации в Югоизточна Европа

/КРОСС/ Днес светът отбелязва за осми път Международния ден за информираност за Човешкия папилома вирус (HPV) и свързаните с него заболявания на 4 март. А в навечерието на втората годишнина от създаването си (9 март) Коалиция HPV България може да се похвали с обединение на сродните организации от 10 държави в Югоизточна Европа, които на 23 януари 2025 г.  подписаха Меморандум да работят заедно за елиминиране на свързаните с HPV заболявания и за ваксиниране на всички в региона, независимо от пола. Това стана на международна конференция в сградата на Народното събрание в София с участието на над 150 експерти и гости и с подкрепата на Европейската ракова организация (ЕСО). Същевременно изпълнението на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка през 2024 г. постигна 100% нарастване броя на обхванатите с ваксина срещу HPV момичета от 9 до 14 ненавършени години спрямо 2023 г. В момента в България продължава да функционира старата  Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка (2020 - 2024) , очаква се скоро да бъде приета новата, в която да бъдат включени и момчетата, тя ще бъде с продължителност 2025 - 2028.

Съществуват над 200 типа HPV, като 12 от тях могат да причинят рак. Високорисковите типове HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45 и 52 са причина за около 90% от случаите на карцином на маточната шийка, 87% от случаите на анален карцином, 85% от случаите на карцином на орофаринкса и други онкологични заболявания. По данни на Центровете за превенция и контрол на заболяванията в САЩ, относителният дял на раковите заболявания, свързани с HPV е: 91% - рак на маточната шийка, 91% - рак на ануса, 75% - рак на вагината, 70% - рак на орофаринкса, 69% - рак на вулвата, 63% - рак на пениса. Само от рак на маточната шийка в света годишно има над 342 000 смъртни случая. В България всеки ден две жени умират от рак на маточната шийка, като всяка от тях губи средно 20 години живот. 34 000 000 лева са тригодишните разходи за лечение на рак на маточната шийка в България. Всички тези загуби на човешки животи и на обществен ресурс може да се избегнат с ваксина срещу HPV.

Точно превенцията на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус, е мисията на експертната неправителствена Коалиция HPV, която се учреди на 9 март 2023 г. А решението е ваксинопрофилактика.

„Ние от Българската педиатрична асоциация неслучайно сме се включили в Коалиция HPV. Осъзнаваме ясно, че HPV предизвиква не само рак у женския пол и че трябва да се ваксинират и момчетата. Целта ни е да тръгнем по пътя на развитите държави, в които има над 90% ваксинално покритие срещу HPV и където вече няма рак на шийката на матката и други видове рак, свързани с човешкия папилома вирус", подчерта доц. д-р Йорданка Узунова - завеждащ Клиниката по педиатрия в болница „Лозенец" и представител на Българската педиатрична асоциация в Коалиция HPV.

През последните години се увеличи и информирания избор за поставяне на 9-валентната ваксината срещу HPV от млади мъже и жени, които сами заплащат защитата си. Имунизация срещу човешки папилома вирус се препоръчва за лица от 9 до 26-годишна възраст, като може да бъдат ваксинирани също мъже и жени до 45 г. Препоръка на експертите от Коалиция HPV е моделът на ваксинации през целия живот.

„Наистина ефектът от ваксината срещу HPV не идва веднага, а се доказва по-късно през живота на човека. Но тази ваксина е гарант за бъдеще без опасност да се разболееш от няколко вида онкологични заболявания. Тя е дълготрайно предварително планиране на живот в здраве", обясни проф. д-р Радка Аргирова - водещ експерт на Коалиция HPV, член на Националния експертен борд по вирусология към БЛС и на Българското дружество по медицинска вирусология.

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.