-
23 Апр 2025 |
USD / BGN 1.7043
GBP / BGN 2.2780
CHF / BGN 2.0990
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Дънди сподели положителен опит в диалог между бизнес и правителство

21 Декември 2021 | 12:04

/КРОСС/ Вчера се проведе Powers Summit – най-голямото събитие за градивен и оперативен диалог лице в лице между властта, бизнес лидерите, гражданския сектор и медиите. Събитието е част от Седмица на глобалното въздействие (Global Impact week) на фондация Webit, която вече 16 години работи да позиционира България на световната технологична карта.
Минният сектор и „Дънди Прешъс Металс“ се включиха в най-значимата дискусия между бизнеса и новата власт благодарение на Атлантическия клуб в България и фондация Webit.
Форматът на Powers Summit включваше няколко модула, всеки съставен от 3 сесии. Участници бяха представители на лидерските екипи на парламентарно-представените партии, експерти, председатели на браншови организации, топ представители на индустриалния капитал, както и на малките и средни предприятия, водещи активисти на гражданския сектор и науката, водещи журналисти и фигури с обществено влияние.
Основни теми в рамките на деня бяха образованието, планът за възстановяване и устойчивост, енергетика и зелена сделка, устойчиво развитие, здравеопазване, финтех и кибер сигурност, предприемачество. Сесиите на панелите бяха Дискусионен, в който участие взеха основно лидери на бизнеса и браншовите организации, Добри практики, представени от експерти и изявени представители на бизнеса, които ясно и прагматично поставиха проблемите и предизвикателствата, както и нужните действия от страна на държавата, и „Чувам Ви“ сесия, в която политиците обобщиха чутото и дефинираха последващи стъпки.
Събитието беше официално открито в 9:00 часа от Гергана Паси, президент на Дигитална национална коалиция, д-р Пламен Русев, изпълнителен председател на Фондация Webit и Кирил Петков, министър председател на Република България.
„В моя 20-годишен политически живот за първи път ставам свидетел на правителство, което 18 часа след полагането на клетва, се появява на такова събитие, при това под названието „Власт, чувай!“ – каза Гергана Паси.
„Днес в тази зала са събрани над 500 от най-красивите умове. Успешни предприемачи, председатели и представители на най-големите браншови организации и асоциации на индустрията. Тук присъства голяма част от българската индустрия, водещите представители на гражданските организации и науката. Тук са лидерските екипи на парламентарно представените партии в българския парламент.“ – сподели д-р Русев.
През първия си работен ден като премиер на страната ни, Кирил Петков се включи в Powers Summit. С усмивка и добро настроение поздрави всички присъстващи.
„В думичките „държавен служител“ по-важната е служител. Когато създаваме добавена стойност, държавата не я създава, нито политиците. Създава се от бизнеса, в който трябва да присъстват младите учени. Ако искаме да градим България като един център на иновативен бизнес, трябва да подредим нещата по следния начин – бизнес лидерите трябва да работят с младите учени, за да създават добавена стойност, а тази добавена стойност да създава данъчни приходи, които да идват в държавата и ние политиците имаме само две задачи. Едната е тези пари да не отиват в погрешни посоки; втората е, когато ги харчим да сме сигурни, че те се инвестират в България. От тук нататък държавата има само тази роля – да помага на младите и бизнеса, и да не прави грешки, когато прави своята социална политика.“ – каза той.
Ирена Цакова, директор „Разрешителни и правни дейности“ в „Дънди Прешъс Металс“ взе участие в сесията План за устойчивост, енергия и „зелена сделка“ в панела Добрите практики, заедно със Станислав Георгиев, главен изпълнителен директор на Булсатком, Александър Варов, директор продукти и приходи в Нетинфо, Калина Трифонова, заместник-председател на УС на EVN, Невена Сулева от Рийф Дивелъпмънт, Христо Ибушев, изпълнителен директор на „Арсенал-2000“ АД и Теодора Петкова, директор на Уникредит за Източна Европа.
Ирена Цакова сподели целта на „Дънди Прешъс Металс“, която е „Разкриваме ресурси и създаваме стойност, за да растем и просперираме заедно“, както и основните ценности на Дружествата – безопасност и благополучие на хората, грижа за околната среда, прозрачност и отговорност, взаимност и уважение, иновативност и партньорство с местните общности.
Тя говори, че Зелената сделка не е изненада за минната индустрия, и по-специално за Дружествата на „Дънди Прешъс Металс“ в България, защото от години посоката на работа е опазване на околната и социална среда и управлението.
„С гордост мога да споделя, че „Дънди Прешъс Металс“ е в топ 15 на най-добрите минни фирми, представили се по околна и социална среда и управление. Рейтингът е направен от Standard and Poor’s, което е голямо постижение за българския минен бизнес.“ – каза Ирена Цакова.
Говорейки за ресурси Ирена Цакова каза, че място под слънцето ще има за всички и минната индустрия ще продължи да допринася с реализирането на своите цели и действия, за да може да бъде постигната енергийна ефективност. Тя сподели за част от постиженията на „Дънди Прешъс Металс“, за дигитализацията, която се случва в компаниите, за автономните машини, който работят в рудник „Челопеч“, за подобренията и иновациите, които се правят. За пример даде най-голямото предизвикателство, а именно проектът „Ада тепе“, отнел повече от 17 години, който официално заработи на 23 август 2019 г. и вече 2 години работи успешно на пълен капацитет.
„Успяхме да спечелим доверието на хората. Въпреки трудностите ние не се отказахме и бяхме новатори. Стигнахме до иновативно решение и създадохме Интегрирано съоръжение за съхранение на минните отпадъци (ИССМО), като по този начин намалихме площта, която щеше да заема хвостохранилище, и постигнахме ефективно ползване на водите в оборот. Създадохме един изцяло нов рудник в защитена зона „Натура 2000“. Грижим се за хората, околната среда и биоразнообразието.“ – с гордост сподели Цакова.
За да онагледи колко продължително се случват дейностите в сферата на добива, тя показа няколко снимки. На едната президентът Кенеди обявява целта човек да стъпи на Луната и друга снимка, направена 8 години и 56 дни по-късно с космонавт, който е на Луната. Началото на проекта „Ада тепе“ започва през 2003, а откриването е почти 17 години по-късно.
„Бизнесът се нуждае от предсказуемост, от предвидимост, от разумни срокове за разрешителни режими и администриране. Останалото го имаме или ще успеем да го намерим. Нуждаем се от подкрепа от страна на държавата, за да постигнем това, иначе трансформация на висока скорост не би била възможна.“ – с тези думи завърши представянето си Ирена Цакова.
Освен участието ѝ като представител на „Дънди Прешъс Металс“, компанията имаше и щанд, на който по време на почивките участниците можеха да видят част от производството на живо, благодарение на видео-връзка направена на живо от подземния рудник „Челопеч“. Всички, които посетиха щанда се разходиха из недрата на рудника с очилата за виртуална реалност и се докоснаха до атмосферата в компанията.
Източник: rnews.bg
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
23 Април 2025 | 17:05
Национална група на високо ниво обсъди възможни приоритети на Българското председателство на Стратегията на ЕС за Дунавския регион23 Април 2025 | 16:34
Стопаните могат да подават заявления за оценка на щети от измръзване или слана по земеделските култури до 10 работни дни от възникването на климатичното събитие23 Април 2025 | 16:19
Институцията на омбудсмана настоява пред МОН за прозрачност и публичност при въвеждането на час по религия в училище23 Април 2025 | 15:49
Продължава монтажът на пътните панели при основния ремонт на Дунав мост при Русе23 Април 2025 | 15:34
На 2780 лева се увеличава минималната заплата за асистентите във висшите училищаПОЛИТИКА