• 09 Яну 2025 |
  •  USD / BGN 1.8979
  •  GBP / BGN 2.3337
  •  CHF / BGN 2.0813
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Тайните на пищно украсените тракийски гробници

Тайните на пищно украсените тракийски гробници

/КРОСС/ Хилядолетие преди Христа тракийските знатни особи са се сбогували със своя земен път, потънали сред разкош в пищно обрисувани подземия.

До хасковското село Александрово е една от тракийските гробници, където днес е изграден музей, в който оживява културата на най-многолюдния народ в Европа.

„Сигурно сте чували приказката на Херодот, че траките са най-големият народ след индусите в света. Нямало е как обаче да направят една държава, защото винаги са воювали помежду си", обясни проф. Овчаров.

Одриси, беси, гети, трибали и витини - тези тракийски племена са населявали обширни територии на Балканите и дори в Мала Азия.

В Музея на тракийската култура в Източните Родопи е изградено точно копие на представителна гробница от 4 век преди новата ера. Самата могила се издига съвсем близо до съвременната сграда. В залата обаче, последното ложе на погребания цар е пренесено в реален мащаб.

Александровската могила е висока 15 метра с диаметър около 10 метра. Проучена е от археолога Георги Китов през 2000 година. Още в древността е била открита и ограбена, а назад в годините във вътрешността ѝ овчари са палили огньове. Все пак е запазен колоритът на тракийските погребения, най-вече в стенописите.

„Виждаме ловни сцени в един наистина примитивен, наивистичен стил. Стил, който не беше откриван до този момент. Излезе и подписът на художника. Кодзиматес - показва се като графит върху един от стенописите", каза още професорът.

По стените в музея можем да се запознаем с почти всички кътчета в Югоизточна България, където траките са оставили белези за своята богата култура - могили, кромлехи, долмени, менхири, скални ниши. Последните все още са неразрешима загадка за историци и археолози.

За да придобием още по-пълна представа за погребенията на знатните траки, пътуваме до Казанлък. Съвсем близо до столицата на Одриското царство Севтополис, през Втората световна война, е разкрито поредното историческо съкровище - Казанлъшката гробница.

Могилата е висока 7 метра, а в основата си е с диаметър около 40 метра. Запазена е за поколенията, а туристите могат да разгледат точно нейно копие.

На територията на България са регистрирани десетки хиляди могили, които пазят и разказват историята на царе, жреци и местни величия. Археолозите продължават да търсят детайлите, да анализират стенописите, да вникват в представите на древните хора за живота преди и след смъртта.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.