- 15 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.9091
- GBP / BGN 2.3204
- CHF / BGN 2.0818
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Роберта Мецола поиска увеличение на дългосрочния бюджет на ЕС
21 Октомври 2022 | 08:45
/КРОСС/ Дългосрочният бюджет на ЕС трябва да бъде увеличен заради войната в Украйна, енергийната и икономическата криза и предизвикателствата пред отбраната, заяви председателката на Европейския парламент Роберта Мецола, цитирана от Ройтерс.
Пред събралите се на среща в Брюксел лидери на страните членки на ЕС тя изтъкна, че са необходими допълнителни средства за обслужване на по-високите дългове заради повишаващите се лихви и липсата на разбирателство за нови източници за финансиране на хазната на ЕС.
"Нашата икономика има нужда от импулс. Това не е въпрос на благоденствие, а на сигурност. А това значи, че трябва отново да се погледне към бюджета на ЕС", заяви Мецола преди началото на двудневната лидерска среща, чийто фокус е енергийната криза. "Трябва да се адаптираме към случващото се".
Бюджетът на ЕС за периода 2021-2027 г. в размер на 1,1 трилиона евро представлява едва 1 на сто от БВП на страните членки. Той беше приет през декември 2020 г. и нямаше как да предполага какво предстои.
Бюджетът не беше предвиден за още две години пандемия, а още по-малко за руската инвазия в Украйна и за съпътстващата я енергийна криза и висока инфлация.
ЕС натрупа дълг от 800 милиарда евро, за да възстанови икономиката си от пандемията, и според Мецола през 2023 г. ще се нуждае от допълнителни 450 милиона евро, за да може да го обслужва.
"Ако лихвените проценти останат високи, плащането на дълга ще изтрие целия отговор на кризите и ще започне да "подяжда" европейските програми", посочи Мецола.
Но отварянето на дългосрочната бюджетна рамка би създало нови проблеми, тъй като би противопоставило нетните бенефициенти и нетните платци в ЕС. "Наясно съм с политическата реалност, но дългосрочният бюджет трябва да може да бъде гъвкав", каза още Мецола. "Таваните трябва да бъдат вдигани, когато е необходимо, за да отговорят на нуждите и новите приоритети".